Koca dayağından korunma kılavuzu

'Koca şiddetine karşı kadınlara nasihat listesi' çıkarıldı. Listede yer alan öneriler tartışmalara neden olacak türden..

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kadın Danışma Merkezi uzmanları, Manisa'da kocası tarafından öldürülen ve fotoğraflarıyla gündeme oturan Şefika Etik gibi kendilerine başvuran, fakat daha sonra kocalarının ikna etmesiyle evine geri dönmek isteyen kadınlar için şiddete maruz kalma halinde uygulayabilecekleri kişiye özel talimatnameler hazırladı.

Akşam'ın haberine göre; kocalarının yanında her an şiddet ve ölüm korkusuyla yaşayan kadınların, dayaktan en az zararla kurtulabilmelerini amaçladıklarını söyleyen Danışma Merkezi Sorumlusu Avukat Pelin Erda, 'Bizim, kurumumuza gelen hiçbir kadını, kendi isteği olmadan inden ayrılması ya da sığınma evine yerleştirilmesi konusunda yönlendirme yetkimiz yok. Bu yüzden bir kadın, daha önce şiddet görmesine rağmen evine dönmek istiyorsa, gitmeden önce bir takım bilgilendirmeler yapıyoruz. Kadının kendini korumayı öğrenmesini sağlıyoruz. Amacımız şiddetin cinayetle sonuçlanmasının önüne geçmek' diye konuştu.

DAYAKTAN KORUYACAK İLGİNÇ MADDELER

Doğal afetler için hazırlanan tedbirler listesine benzeyen o talimathaneden ilginç maddelerse şöyle:

- Evde şiddet sırasında saklanabileceğiniz güvenli bir yer belirleyip oraya kaçabilirsiniz.

- Şiddet esnasında çıkışı olmayan banyo, tuvalet ve tehlikeli alet bulunan mutfak gibi yerlerden kaçınmalısınız.

- Dayak anında cenin pozisyonu alıp başınızı darbelerden korumaya çalışmalısınız

- Evden aniden ayrılmamız gerektiğinde kime sığınabileceğinizi önceden belirlemeli ve bu kişilerle önceden konuşup, önlem almalısınız.

- Komşularınızla anlaşıp, şiddet anında seslerinizi duyduklarında emniyet güçlerine ihbarda bulunmalarını sağlamalısınız. İsimsiz ihbarlar da kabul edilmektedir.

- Daha önceden belirlediğiniz ihtiyaçlarımızı ve belgelerinizi bir çanta içinde saklamalı ve çıkışa yakın kolayca ulaşılabilecek bir yerde tutmalısınız. Az da olsa bir miktar paranın da çantanızda bulunması iyi olur.

- Mümkün olduğu ilk anda; 183, 155 ve/veya 156 no'lu telefonları arayarak yardım istemelisiniz.

- Kimliklerinizin ve önemli belgelerinizin birer fotokopisini önceden bir yakınınıza vermelisiniz.

Yorumlar

ceza 13-10-2011 19:40:47

bu muhteşem(!)çözümleri önerenleri ve kadına şiddet uygulayan bütün yaratıkları domuz zehiriyle tatlandırılmış şahane yemeklerle dolu bir ziyafette ağırlamak sonra da kıvrana kıvrana gebermelerini zevkle seyretmek istiyorum.

nuray başar 12-10-2011 17:04:53

bütün bunları yapmaktansa o adamı döverim daha iyi:)

Gerçek 12-10-2011 16:25:48

kadının karnından sıpayı sırtından sopayı eksik etmeyeceksin atasözü.:) atlarımızın vardır bir bildiği

Dayakçı Koca 12-10-2011 16:24:49

hepinizi dövecem:)

ozer7 AMATORLER 12-10-2011 16:20:18

"izmir büyükşehir belediyesi'ne bağlı kadın danışma merkezi uzmanları "ni cani gonulden tebirk ediyorum... vesikalik fotolarini gorelim birinin kasi yarik digernin gozu mor, birinde de artik aramizda yok etrafi ciceklerle susulu vesiklaik goruseniz sasrimayin... ablalar bence donun evinze neyi yarida birkatiysaniz ona devam edin... hamur acin mesela iyi besleyin belki dovmez !!!

esra üstün 12-10-2011 16:05:45

her yerde kadın sığınma evleri yok.kadınlar dayak yedikleri kocaları ile aynı evde yaşamak zorunda kalıyorlar.bu önerilerde gerçekci ama çok acı

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :