Klinik pilates hakkında merak edilenler

Omurga, eklem, kas ya da sinir sistemi rahatsızlıklarına yönelik mat, reformer, cadillac gibi özel ekipmanlarla uygulanan pilates egzersiz programları olarak tanımlanan klinik pilates hakkında merak edilenleri Uzm. Fzt. Birgül Elmas Bodur anlattı.

Kısaca omurga, eklem, kas ya da sinir sistemi rahatsızlıklarına yönelik mat, reformer, cadillac gibi özel ekipmanlarla uygulanan pilates egzersiz programları olarak tanımlanan klinik pilateste seanslar, hastanın fiziksel değerlendirmesi sonrası programlanarak kişinin fiziksel durumu ve ihtiyacına göre şekillenir. Klinik pilates kişiye özeldir. Uzm. Fzt. Birgül Elmas Bodur, klinik pilates hakkında tüm detayları sizler için anlattı.

Tedaviyi destekleyici

Pilates, tüm dünyada kabul gördüğü üzere fizik tedavi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemlerin (bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordoz gibi) doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici ve tekrar etmesini önlemek amaçlı uygulanabilmektedir.

Pilates, postür bozukluklarını da düzeltmeye yardımcı olan egzersizleri içermektedir.Kas kuvvetini arttırmaya yardımcı olurken, bununla birlikte esnekliği, dengeyi, koordinasyonu, nefes kontrolü ve vücut farkındalığını da geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Günlük hayattaki çeşitli koşullar (meslek durumu, ev işleri gibi) vücut şeklinde deformasyonlara neden olmaktadır. Vücut postürü bozulmakla beraber kaslar kuvvetini, esnekliğini yitirmektedir. Klinik pilateste her hasta kişiye özel olarak, tanısına uygun hazırlanmış egzersiz planına göre çalıştırılır.

Program kişiye özel olmalı

Bel fıtığı, boyun fıtığı, omurga eğriliği (skolyoz), kifoz(kamburluk), boyun düzleşmesi, kronik kas spazmları, dejeneratif eklem ağrıları, fibromiyalji, osteoporoz, vücut ağrıları, kramplar, omuz, kalça ve diz patalojileri pilatesin fayda sağladığı alanlardan sadece birkaçıdır.Pilatesin geniş hareket yelpazesi, kişiye uygun birçok özel modifikasyonu ve hareket varyasyonu barındırdığından yaş, boy, kilo, cinsiyet ayrımı olmaksızın herkes tarafından uygulanabilir.Kişi hayatı boyunca spor yapmamış dahi olsa, uzman fizyoterapist ile birebir uygulanacak olan Klinik (Medikal) pilates en güvenli ve konforlu egzersiz yöntemi olacaktır.

Hastalık yoktur, hasta vardır… Her hastalık herkeste farklı seyreder ve bu sebeple egzersiz programının 'kişiye özel' olması gerektiğini vurgulamaktayız…

Yorumlar

YORUM YAZ