#KızGibi yap sen ne yaparsan

Sosyal medyada başlatılan #kızgibi kampanyası ile siz de genç kızlara destek olabilirsiniz.

Instagram'da başlatılan bir kampanyadan bahsetmek istiyorum; #KızGibi.

Bu terimi hep duyarız. Peki ne zaman duyarız? Biri bir işi yapmayı beceremediğinde! Yani bir şeyi kız gibi yapıyor olmak, aslında o işi hakkını vererek yapamamak demektir. Bu yüzden bu "Kız gibi yapma!” diyerek ifade edilir.

Bu biraz da kalıplaşmış kullanımlardan geliyor aslında. Bir kadının bir işi beceremeyeceğine inanmıyorum. Kadın dediğin anaysa vakti geldiğinde, dünyaya bir insan hediye edebiliyorsa yapamayacağı şey var mıdır sizce?

#KızGibi kampanyası

Türkiye'de her 10 kızdan 6'sı başarısız olmaktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçınıyor. Denemek, yanılmak, hatalardan ders çıkarmak da en az başarılı olmak kadar önemli.

Genç kızların, yüzde 59'u başarısız olduklarında toplum tarafından dışlanacaklarını düşünüyor! Bu düşünce hiçbirimize uzak değil. Çünkü ben de dahil hepimiz, özellikle ergenlik zamanlarımızda ne çok inandık "Yapamazsın!” diyenlere… Bizi vazgeçirttikleri ne varsa işte bugün kızlarımız vazgeçmesin diye bu çağrı. Çünkü biz önce insanız ve deneyip yanılıp öğrenip tekrar deneyebiliriz. Hatalar insana mahsus. Düştüysen kalk ve tekrar dene!

Tüm bu düşünceler ışığında #KızGibi hareketini desteklememek mümkün değil. Biz de "kadinvekadin” olarak can-ı gönülden desteğimizle varız. Bu arada ünlü isimler de desteklerini esirgemiyor. Siz de desteklemek isterseniz #KızGibi etiketiyle hikayenizi Instagram'da paylaşmanız veya repost yapmanız yeterli.

Çünkü yapılan her paylaşım sonrası Orkid, TEGV'e bağış yapacak!

Vazgeçme

Sevgili genç kız,

Son olarak yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var seninle paylaşmak istediğim: Şimdi korktuğun, çekindiğin ne varsa sen ondan kaçtığında hallolmayacak. Sadece sen ondan vazgeçmiş olacaksın. Yıllar sonra içinde hep merakı kalacak; "Acaba” diyeceksin. "Acaba şöyle yapsaydım ne olurdu?”

Bunu yıllar sonra dememek için durma, dene! Üstelik #KızGibi dene! Yine yenil, yine dene! Ve her seferinde daha güzel yenilmeyi ihmal etme!

#KızGibi yap sen ne yaparsan; #KızGibi yürü, #KızGibi koş, #KızGibi başar! Çünkü sen o zaman en iyisini yaparsın!

Hadi "sen” yaparsın ;)

Orkid #KızGibi reklamı - İZLE:

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ