Kıyafetlerimizi neden ütülemeliyiz

Siz çamaşırlarınızı neden ütülüyorsunuz? Yoksa sadece kırışıklıkları için mi?

Abone Ol 

Hepimiz ütüyü genel şıklığımız için yaparız. Ancak ütünün asıl amacı bu değil. Aslında kıyafetlerimizi sağlıklı olduğu için ütüleriz. Bu da demek oluyor ki, ütü yapmak için kıyafetlerin kırışıklığını beklemeye gerek yok.

Mikropları öldürür

Kıyafetlerimiz her sebepten kirlenir ve bunun sonucu olarak da kıyafetlerimizin üzerinde bakteriler, hatta virüsler üremeye, çoğalmaya başlar. Elbette yıkayarak onları temizleriz. Ancak çoğunlukla kıyafetlerimizin kalitesi bozulmasın diye 30 – 40 derece sıcaklığı tercih ederiz. Ancak düşük derece, hiçbir mikrobu öldürmez. Belki geliştirilmiş deterjanlar, yumuşatıcılar bir nebze olsun işe yarar; ama tamamını yok edemez.

Sonra çamaşırların kurutulması evresi başlar. Nemli kalan çamaşırlar üzerinde de mikroplar çoğalmaya devam eder.

Ütünün verdiği sıcaklık, mikropları öldürür. Çözüm olarak düşük derecede yıkama yapsak da ütü ile mikropları öldürebiliriz.

Bit ve pireyi de uzak tutar

Bir de bit, pire ve bilumum böcekler gibi parazitler var. Bunlar da insan vücudunda yaşamayı tercih ediyorlar. Elbiselere de yumurtalarını bırakıyorlar.

Bu sorunla baş edebilmek için neler yapabiliriz? Öncelikle bu yumurtaların biyokimyasının bozulması için çamaşırların en az 60 derecede yıkanması gerekir.

Bir sonraki adım ise elbette ütü. Ancak bu sorunlarla savaşmak için detaylı bir temizlik yapmak istiyorsanız, kıyafetlerinizi tersten ütülemelisiniz. Bu işlem kıyafetlerinizin kalitesini de korur. Özellikle dikiş aralarını iyice ütülemelisiniz.

Yarım saat ütü = 50 kalori

Evet, doğru okudunuz. Ütü yapmak kalori yaktırıyor; hem de azımsanmayacak kadar. Boşuna üşenmiyoruz demek ki 🙂

O zaman her açıdan sağlıklı olmak için ütüyü ihmal etmemekte fayda var. 1 saat ütü yaptığımızda 100 – 120 kalori yakmak da cabası…

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu