Kıvırcık saçlarla mücadele

Birçok kadın, kabarma olarak da bilinen kıvırcık saç sorununa aşinadır. Ama can sıkıcı kabarmayla nasıl savaşabiliriz? Gerçekten yardımcı olan 4 ipucunu anlatıyoruz.

Abone Ol 

Kıvırcık saçları kontrol altına almak zor mu? Hele bir de kabarıyorsa tam kafa yenilebilmesi bir durum.  Saçlarınızı kabarmadan güzel bukleler halinde kullanıldığında gayet de hoş bir görüntü olabilir. İşte ipuçları..

Saçlarımızı zorlayan ve kuru veya kırılgan hale getiren faktör

  • kuru ısıtma havası
  • dışarıdan içeriye sık sık değişim
  • uygun olmayan saç bakımı
  • çok fazla güneş
  • kimyasal işlemler
  • yanlış saç stili

1. Kabarma önleyici şampuanlar kullanın

Saç sağlığımız söz konusu olduğunda saç bakımı çok önemli bir rol oynar ve elektriklenmeyi önleme konusunda da durum farklı değildir. Saçı nemlendiren ve kurumasını önleyen özel elektriklenme önleyici şampuanlar, kabarmaya meyilli bir yele için uygundur. Bunun dışında saçınızı her gün yıkamamalısınız çünkü sık saç yıkamak saçları kurutur ve bu da kabarmayı destekler.

2. Saçın kurumasına izin vermeyin

Saçınızı fönle kurutmayın, kurumaya bırakın – birçok insan bu hatayı saça nazik olduğunu düşündükleri için yapar. Ne yazık ki durum tam tersidir: Nemli saç hızla şişer, bu da kütikül üzerinde baskı oluşturur ve saçın kırılmasına neden olur. Bunun yerine saçınıza fön çekerseniz, kütikül tabakası yüksek sıcaklıklar tarafından kapatılır ve saçlarımızın nemle reaksiyona girmesi ve kabarma oluşturması engellenir.

3. Düzgün üfleyerek kurutun

Bunu zaten tahmin ettiniz – fön çekerken de çok yanlış yapabiliriz. Birincisi, saçınızı çok sıcak kurutmamalısınız, çünkü ısı saçtaki nemi soyar ve bu da hasara ve dolayısıyla kabarmaya neden olabilir. Buna göre, saç kurutma makinesinin (ve kullanıyorsanız düzleştiricinin) sıcaklığını düşürmeli ve kullanmadan önce bir ısı koruyucu uygulamalısınız. Ayrıca, büyüme yönünün tersine fön kurutmaktan kaçının ve bunun yerine fön makinesiyle yukarıdan aşağıya doğru çalışın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu