Kitap severlerin gidebileceği en iyi 9 yurt dışı tatili

Tatillerinizi planlarken, tarihi kitapçılar, kitapların önemini vurgulayan yerler ve edebi sahnenin canlı ve iyi olduğu şehirler mi arıyorsunuz? Bu liste tam size göre...

Turizm olgusu son zamanlarda farklı bir boyut kazandı. Bugün hemen her şey turizmin ilgi odağı olabilmekte… Dolayısıyla edebiyat da turizmin ilgi alanına girdi. Bilim, sanat, edebiyat alanında etkin bir üne sahip olan şehirler turizm açısından çok daha ön plana çıkmaya başladı. Siz de tatile gideceğiniz yerin tarihini, kitapçılarını, ünlü edebi kişilerini araştıranlardansanız bu liste tam size göre.

Tokyo, Japonya

Ultra modern Tokyo şehrinde şaşırtıcı sayıda ikinci el kitapçıya rastlayabilirsiniz. Jimbocho Booktown'da (Jimbocho metro istasyonunun hemen yanındaki mahalle) bir gezinti sizi 160'tan fazla ikinci el kitapçıya götürecek. Japonya'nın birçok kentinde şubeleriyle popüler bir zincir olan Tsutaya Books, birçok kitap ve geniş bir mimari tasarım yelpazesine sahip.

San Francisco, ABD

Körfez şehri San Francisco, birçok ünlü kurgu eser için zemin oluşturmuştur. Şehrin göbeğinde dolaşmak, sizi romanlarda bahsedilen birçok yere götürecek. City Lights Bookstore, San Francisco'daki yakındaki Beat Müzesi'nin yanı sıra, kaçırılmayacak başka bir edebi sıcak nokta. Ülkenin en şirin ve en küratör kitapçılarından bazılarını ziyaret etmek için Mission Bölgesi'nde yürüyebilirsiniz.

Buenos Aires, Arjantin

Gün boyu muhteşem eski kitapçılara göz atmak istiyorsanız Buenos Aires edebi seyahat rotanızın en üstünde olmalıdır. Buenos Aires kişi başına düşen kitapçı sayısı olarak dünyadaki diğer şehirlerden daha fazla kitapçıya sahiptir. El Ateneo Grand Splendid adından eski bir sinemanın içinde yer alan bir kitapçı 2015'te The Guardian tarafından dünyanın en güzel ikinci kitapçısı seçildi.

Dublin, İrlanda

Bazı kitaplar resimlerle daha iyi hale gelir, Kells Kitabı da onlardan biri. 9. Yüzyıla ait bu usta işi, dünyanın en ünlü ışıklı el yazmasıdır. Bu ulusal hazineyi Dublin'deki Trinity College'de ziyaret edebilirsiniz. Modern edebiyatla daha mı çok ilgilisiniz? Ulysses'e başlangıcını veren bu kentte bir yürüyüş için The James Joyce Centre'ı ziyaret edin.

Paris, Fransa

Paris'ten daha çok edebi bir tarihe sahip başka bir şehir pek azdır. Gertrude Stein'ın evinde düzenlediği davetler, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway ve hatta Pablo Picasso izleri bulabileceğiniz tarihi yerler... Tarihi Shakespeare & Company Bookshop'u ziyaret edin. Paris Review kitapçığından bir tane alın ve Paul Verlaine ve Charles Baudelaire gibi Fransız yazarların ilk taslaklarını hazırladıkları La Closerie de Lilas'ta bir şeyler için.

Hay-on-Wye, Galler

Hay-on-Wye henüz listenizde olmayabilir, ancak olması gerekiyor. İngiltere ve Galler sınırındaki bu küçük köy, 30'dan fazla kitapçıya ve dünyanın dört bir yanındaki yazarların, okurların, kitapçıların ve kitap meraklılarının toplandığı, her yıl yapılan Hay Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.

Londra, İngiltere

Londra, sayısız kurgu eser için ilham kaynağı olmuştur. Başlangıç için London Walks'tan Shakespeare ve Dickens'ın yürüyüş turuna katılın. Bir tahta baskı atölyesini ziyaret edebileceğiniz St. Bride Vakfı'nı ziyaret edin. Koleksiyonlarında şaşırtıcı edebi hazinelere ev sahipliği yapan British Library'ye mutlaka uğrayın.

Edinburgh, İskoçya

Edinburgh, her yıl Independent Radical Book Fair gibi daha küçük etkinliklerle birlikte, dünyanın en büyük kitap festivali olan Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Bir okuma etkinliğine katılmak ve ülkenin zengin edebi tarihi hakkında bilgi edinmek için Yazarlar Müzesi veya İskoç Şiir Kütüphanesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Berlin, Almanya

Berlin, Paris kadar iyi bilinen bir yazar cenneti değildir ancak şehir tarihinin içinde geçen pek çok edebi kişilik vardır. Franz Kafka, Vladimir Nabokov ve Christopher Isherwood, Berlin evi olarak adlandırılan en ünlü yazarlar arasında yer alıyor. Bu yazarların Berlin'deki uğrak yerlerine gidebileceğiniz bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Kitapların tarihteki birebir şahit olabilmek için Bebelplatz'ı ziyaret etmekte fayda var.

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ