Kışlık kıyafetleri kaldırırken dikkat etmeniz gerekenler

Kışlık kıyafetlerinizi önümüzdeki yıl da kullanabilmek istiyorsanız, kaldırırken bu kurallara uymalısınız.

Mevsim değişikliklerinin en önemli sorunlarından bir tanesi de gardırop düzenlemesi. Yazlık kıyafetlerin çıkartılıp; kışlıkların kaldırılacağı bu günlerde birçok kişinin genel problemi; alan ve kıyafetlerin saklanma koşulları.

İşte kışlık kıyafetleri kaldırırken dikkat etmeniz gerekenler....

Temizleyin

Birkaç ay temizlenmeyen lekeler kalıcı hale gelir, dahası bazı küçük canlılar için iştah açıcı olabilir. En iyisi yıkamak ya da kuru temizlemeye göndermektir.

Düzgün katlayın

Dikiş yerlerinden katlamazsanız birkaç ayda iyice derinleşen kırışıkları açmak için kıyafetlerinizi yıpratırsınız.

Pamuklu kumaşlara sarın

Plastik kutular hava aldırmaz, karton kutular böcek yapar. En iyisi kışlıkları temiz pamuklu kumaşlara, mesela pamuklu çarşaflara sarıp kaldırmaktır. Hem nefes alacakları için rutubetlenmezler.

Tozdan uzak ve rutubetsiz bir yerde saklayın

Kışlıklarınızı serin ama rutubetsiz bir yerde saklamalısınız. Aksi halde giysileriniz küflenir. Rutubetin bazı böceklerin üremesine uygun zemin hazırladığını unutmayın.

Doğru askı kullanın

Manto, kaban gibi yükte ağır giysileri paketleyip dolabınıza asmak istiyorsanız, plastik ya da tel askılara değil, kuvvetli ahşap askılara asmalısınız.

Naftalin veya lavanta

Doğru biçimde katlayıp paketleseniz, doğru yerde muhafaza etseniz de kapalı bekleyen giysilerin böceklenme riski her zaman vardır. Kışlık giysilerin arasına naftalin veya lavanta koymayı unutmayın. Naftalini dikkatli kullanmalısınız, her kumaş için uygun bir seçenek olmayabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ