Kışlık montlarımızı nasıl temizlemeliyiz

Yaz geldi. Kışlık montları kaldırmanın tam zamanı. Zarar vermeden temizleyip kaldırırsak bir sene sonra tekrar kullanabiliriz. İşte size zarar vermeden montlarınızı nasıl temizleyeceğinize dair hayat kurtaran tüyolar.

Abone Ol 

Montlarımız sonbaharın bitmesiyle ve kışın başlamasıyla ilkbahara hatta yaza kadar giydiğimiz vazgeçilmez giyeceklerimizdendir. Buz gibi havalarda içimizi ısıtan en önemli dış giysimizdir. Hemen hemen her gün üzerimizdedir. Bu yüzden de kış boyunca yağmuru ve karı içlerine çekerler.

Havaların ısınmasıyla birlikte kış boyu kötü havaya maruz kalan kabanların evde temizliği ise özellikle de bayanlar için önemli bir sorundur.

Model açısından olduğu gibi kumaş cinsi açısından da kabanlar oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle de kabanların yıkama koşulları farklılık gösterir. Bu yüzden her kumaş farklı özelliklere ve dokuya sahip olduğu için hepsini aynı derecede ve sıcaklıkta yıkayamayız. Kaban kumaşları normal giysi kumaşlarından farklı olduğu için onları temizlemek ayrı bir hassasiyet ve özen gerektirir. En çok bilinen yöntem ise kuru temizlemedir; ancak bazı kumaş türleri evde makinede yıkabilir. Kuru temizlemeye o kadar para vermemiş olursunuz.

Hangi kumaş türleri evde yıkanmalı?

Evde yıkanabilen kumaş türlerinden birisi kaşe kumaştır. Dikkatli yıkandığı sürece hiçbir sorun yaşamazsınız ve kolayca temizlersiniz.

Kaşe Kaban Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kaşe kumaşlar oldukça hassas kumaşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle yıkanma koşullarına özellikle de yıkama suyunun sıcaklığına çok dikkat etmek gerekmektedir. 30 dereceden daha fazla sıcaklıklarda kaşe kaban yıkamak kabanınızın bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle çamaşır makinesi için soğuk sayılabilecek derecede su ile kaşe kaban makinede rahatlıkla yıkanabilmektedir.
 • Çamaşır makinelerinin sıkma devri narin kumaşlardan sentetik kumaşlara kadar her türlü kumaşı rahatlıkla yıkayabilmek adına oldukça geniş bir aralıkta bulunmaktadır. Makineye atılan çamaşırın cinsine göre farklı şekillerde ayarlanabilmektedir. Kaşe kaban gibi hassas kumaşlar ise elde yıkama ayarında yani sıktırılmalıdır.
 • Kaşe kumaş türü hassas kumaşlardan olduğu için dönme hareketi ile birlikte kumaşta tüylenmeler meydana gelebilmektedir. Bu durumu önleyebilmek için kaşe kabanınızı çamaşır filesine yerleştirerek atmalısınız.

Kaz Tüyü Montlar Nasıl Yıkanır?

 • Öncelikle yıkamaya başlamadan önce tüm fermuarlarını kapatın ve montu ters çevirin.
 • Ilık suda makinanın hassas döngüsünü ayarlayın.
 • Makinaya montla birlikte iki çift kot pantolon gibi ağır bir kaç giysi yerleştirin. Daha ağır olan giysiler mont üzerinde fırçalama görevi görürler. Ayrıca makinayı dengede tutar.

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

 • Şişme montu yıkamanın en iyi yolu özel olarak teknik dış giyim ya da şişme ceket için tasarlanmış temizleyicilerle yıkamaktır. Ev tipi deterjanlar ve yumuşatıcılar montunuzun şişme olan yerlerine ve kuş tüylerine zarar verebilir ve ayrıca su geçirmez kaplama kumaşı soyabilirler.
 • Makinanızın deterjan kısmının temiz olduğuna emin olun, içinde önceden kalan herhangi bir deterjan veya yumuşatıcı olmaması gerekir.
 • Sıvı deterjan koyarak düşük ayarda yıkanız.
 • Şişme montu yıkamanın en iyi yolu özel olarak teknik dış giyim ya da şişme ceket için tasarlanmış temizleyicilerle yıkamaktır. Ev tipi deterjanlar ve yumuşatıcılar montunuzun şişme olan yerlerine ve kuş tüylerine zarar verebilir ve ayrıca su geçirmez kaplama kumaşı soyabilirler.
 • Üstten kapaklı çamaşır makinaları ile montunuzu yıkamayın, onların merkezdeki çeviricileri montunuza zarar verebilir. Eğer evinizde önden kapaklı çamaşır makinanız yoksa, çamaşırhanelerde yıkatabilirsiniz.
 • Şişme montlar normal asılarak kurutulmamalıdır. Bu yöntem kuruması için uzun zaman almasının yanında, kuş tüylerinde bir araya toplanıp kümeleşme riski taşır. Şişme montlar kurutma makinelerinde ve düşük ısıda kurutulmalıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu