Kısırlık hem kadında hem erkekte aynı oranda

Kısırlığın bir kadın hastalığı olduğu algısının yanlış olduğunu bilimsel araştırmalar ortaya koydu.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yakut kısırlığın toplumda bir kadın hastalığı olarak algılandığını fakat bilimsel tespitlerin bunu desteklemediğini belirtti. Dr.Yakut yaptığı açıklamada genetik hastalıkların yarısına yakınının birtakım bulgularla ortaya çıkarıldığını, bunlardan bazılarının gen tahlilleriyle belirlenebileceğini söyledi. Genetik geçişli birçok hastalık bulunduğunu aktaran Yakut, kısırlığın da genetikle ilişkisinin yüksek olduğunu kaydetti.

100 çiftten yüzde 15'i bebek sahibi olamıyor

"Araştırmalara göre, yeni evlenen 100 çiftten yüzde 15'inde kısırlık bulunuyor. Kadın kaynaklı ve erkek kaynaklı nedenler var. Genleri kontrol ederek ve diğer bölümlerin yaptığı testlerle kısırlığın nedenini bulabiliyoruz. Tüm testlere rağmen kısırlığın yüzde 40'ının nedeni tam bilinmiyor. Genleri kontrol ettiğimizde yüzde 60'a yakınının nedenini, sorunun kimde ve nerede olduğunu tespit edebiliyoruz. Genlerine baktığımızda, kişide bulunan bir hastalığın başka bir hastalıkla veya ailesiyle ilişkili olduğunu görebiliyoruz. Mesela kısırlık nedeniyle gelen çiftimizde tüm araştırmalara rağmen bir sorun bulamıyoruz ama genlerini kontrol ettiğimizde, ailelerine baktığımızda, kadının ailesinde bulunan bir rahatsızlık grubunun çiftin çocuk sahibi olmasını engellediğini görüyoruz. Onlar, bu genleri taşıdıklarının farkında değil."

"Kısırlık toplumda bir kadın hastalığı olarak algılanıyor"

Kendilerine başvuran hastalardan edindikleri izlenimlere göre, kısırlığın toplumda bir kadın hastalığı olarak algılandığını ifade eden Yakut, bilimsel tespitlerinin bu düşünceyi desteklemediğini kaydetti. "Kısırlık, kadında da erkekte de görülür. Kısırlık, kadında da erkekte de aynı oranda." diyen Yakut, sperm sayısındaki yetersizlik ve kalitesindeki sorunlar belirlendiğinde bunun doğal olarak erkekten kaynaklandığını aktardı. Erkekten kaynaklanan kısırlıkta genetik nedenler olabileceği bilgisini veren Yakut, bu tür tespitlerde doğum uzmanlarıyla görüşerek erkek hastaya ona göre yol haritası çizdiklerini söyledi.

AA

Yorumlar

YORUM YAZ