Kış hamileleri daha şanslı

Çalışmalara göre doğumu kış ve ilkbahara denk gelen anneler hamilelik sonrası yaşanan postnatal depresyona daha az maruz kalıyor.

Kış ayları birçok kişi için karanlık ve kasvetli olabilir ancak araştırmalar bu mevsimin hamileler için en iyi zaman olduğunu söylüyor. Bu çalışmalara göre doğumu kış ve ilkbahara denk gelen anneler hamilelik sonrası yaşanan postnatal depresyona daha az maruz kalıyor.

Aile desteği daha fazla

Bebek doğuran 20 bin 169 kadının tıbbi kayıtlarını inceleyen araştırma ekipleri, doğum sonrası yaşanan depresyonu etkileyen faktörlerin olup olmadığını araştırdı. Araştırmalar sonucunda doğumu kış ve ilkbahar aylarına denk gelenlerin depresyona girme oranlarının daha düşük olduğunu gözlemledi. Bu sonucun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı tahminler bulunuyor. Bunların başında da bu mevsimlerde aile ve arkadaşların birbirlerine daha fazla zaman ayırarak yardımcı olması gösteriliyor. Ayrıca annelerin yenidoğan bebekleriyle evde geçirdikleri keyifli zamanlarla bağlantı kuruluyor.

Doğum sonrası depresyon hakkında bilinmesi gerekenler

Doğum sonrası depresyon, bir çocuğun doğumunu takiben hafif bir duygudurum bozukluğu döneminden şiddetli ve devam eden depresyona sürecini kapsıyor. Araştırmacılar, bu depresyonun sebebi olarak hormonal değişiklikler, psikolojik durumlar ve yorgunluğun bir araya gelmesini gösteriyor. Doğum sonrası depresyonu gösteren belirtiler;

- Sebebi olmayan bitkinlik ve ağlama hali.

- Ev halkı yada bebek ile yaşanan sinirlilik.

- Bebeğin neden olduğu zamanlar dışında yaşanan uykusuzluk.

- Endişe düzeylerinin artması.

- Çaresizlik ve değersizlik hissi.

- En şiddetli vakalarda intihar düşüncesi.

Bu belirtiler çoğunlukla annelerde görülmekle birlikte yapılan bir araştırma doğum sonrasındaki birkaç ayda 25 babadan birinde de görülebiliyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :