Kış hastalıklarına yakalanmamak için ne yemeli

Kış hastalıklarıyla mücadele etme ve mikroplara karşı bağışıklığınızı güçlendirme ipuçları...

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kış aylarında sağlıklı olmanın en iyi yoludur. Güçlü bağışıklık sistemi, vücudu mikroplardan korur ve bulaşıcı hastalıklardan uzak kalmanızı sağlar.

Bağışıklığı azaltan durumlar

Stres: Stresli olduğunuzda, kortizol seviyeleri artar, bu da uykunuzun kalitesini düşürür ve sizi enfeksiyonlara duyarlı hale getirir.

Antibiyotikler: Evet, doktorunuzun size verdiği ilaçlar mikroplarla savaşmak için iyidir fakat aynı zamanda sindirim sisteminizdeki iyi bakterileri de öldürür ve bağışıklığın azalmasına neden olur.

Şeker: Soğuk algınlığı ve grip mikropları gibi virüslere karşı mücadele eden beyaz kan hücrelerini yavaşlatır. Yavaş beyaz hücreler sizi savunmasız bırakır.

Gıda zehirlenmesi: Herhangi bir zehirlenme durumuda sindirim zarı tahrip olur. Bu durum bağışıklığın azalmasına neden olur.

Bağırsak sağlığı

Bağışıklık sistemini dengede tuttuğu için bağırsak sağlığının iyi olması önemlidir. Sindirim sistemi, zararlı maddeleri uzak tutmak ve bu dengeyi sağlamak için gerekli besinleri emmek zorundadır. Aşağıdaki besinleri tüketerek sindirim sisteminizi sağlıklı tutabilirsiniz:

Glutamin: Bağırsaklarınız için en önemli besinlerden biridir. Bağırsak fonksiyonunu korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için esastır. Yulafta bol miktarda bulunur. Bir kase yulaf ezmesiyle güne başlamak, kış aylarında iyi bir fikir olabilir.

Probiyotikler: Bağırsakları sağlıklı tutmaya ve yiyecekleri sindirmeye yardımcı olurlar. Doğal yoğurtta, lahana turşusu gibi fermente edilmiş yiyeceklerde ve ek olarak probiyotik tüketebilirsiniz.

Probiyotikler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak "Sindirim sisteminize probiyotik takviyeler" yazımı okuyabilirsiniz.

Fruktooligosakarit: Sindirim sistemindeki bakterilerin büyümesini ve aktivitesini uyaran bir prebiyotiktir. Muz, soğan, sarımsak ve pırasa tüketerek bu prebiyotiği alabilirsiniz. Enginarda da bol miktarda bulunur.

Beslenme

Yemeklerinizi akıllıca seçerek bol miktarda vitamin almaya çalışın.

C vitamini: Vücutta enfeksiyon taraması yapan bir tür beyaz kan hücresi olan T hücreleri üretir. C vitamini kırmızı biber, brokoli, çilek ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Çinko: Bağışıklık sistemini güçlendirir, yaraları iyileştirir ve büyümeyi destekler. Kabak çekirdeği, ıspanak, kaju ve kırmızı etlerde bol miktarda bulunur. Boğaz ağrısını hissetmeye başladığınızda, çinko pastil enfeksiyonla savaşmak için harika bir yoldur.

A vitamini: Sindirime yardımcı olur. A vitamini peynir, yumurta, yağlı balık, havuç, portakal ve sarı sebzelerde bol miktarda bulunur.

D vitamini: T hücrelerine enfeksiyonla savaşmada yardımcı olur. D vitamini almak için en iyi yol güneş ışığıdır. Ayrıca yumurtalarda ve balıklarda bulunur. Ek bir besin olarak da tüketilebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ