Kış depresyonuyla nasıl baş edilir

En sık kadınlarda görülen kış depresyonu, önlem alınmadığında olumsuz durumlara yol açabilir. İşte kış depresyonunun nedenleri ve baş etme yöntemleri.

Mevsimsel depresyon, mevsimsel değişimin tetiklediği depresyonla sonuçlanan psikolojik bir durumdur. İnsanlar genellikle bu durumu kışın yaşarlar. En sık kadınlarda görülür.

Kış depresyonunun kesin nedeni bilinmemektedir. Kış depresyonuna neden olan faktörler kişiden kişiye değişebilir. Daha uzun kış geceleri yaşayan ve güneş ışığından daha az yararlanan insanların, kış depresyoonunu yaşama olasılığı daha yüksektir. Güneş ışığının kış depresyonunu etkilemesinin nedeni; güneş ışığına maruz kalmanın azalmasının, hormonları, uykuyu ve ruh halini düzenleyen doğal biyolojik saati etkilediğidir.

Ailesinde psikolojik rahatsızlık öyküsü olan kişiler kış depresyonu için büyük risk altındadır.

Kış depresyonunun belirtileri

Kış depresyonu insanları farklı şekillerde etkilerken, belirtiler en sık Ekim veya Kasım aylarında başlar ve Mart veya Nisan aylarında sona erer. Ancak, bu süreden önce veya sonra belirtiler yaşamak mümkündür.

Belirtiler:

- Gündüz yorgunluğu

- Konsantrasyon zorluğu

- Umutsuzluk duyguları

- Sinirlilik artışı

- Sosyal aktivitelere ilgi eksikliği

- Cinsel ilginin azalması

- Mutsuzluk

- Kilo almak

Önlem alınmadığında kış depresonu yaşayan insanlar intihar düşünceleri dahi yaşayabilir.

Kış depresyonunun tedavisi

Kış depresonu danışmanlık ve terapi ile tedavi edilebilir. Kış mevsiminde alternatif bir tedavi de ışık tedavisidir. Bu, doğal ışığı yakalayabilmek için her gün en az 30 dakika özel bir ışık alınması ile uygulanır. Işık terapisi sadece doktor gözetimi altında ve onaylanmış cihazlar ile uygulanmalıdır. Solaryum gibi diğer ışık yayan kaynaklar kullanım için güvenli değildir.

Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları da kış depresyonunun belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

- Yağsız protein, meyve ve sebzelerle sağlıklı beslenme

- Egzersiz

- Düzenli uyku

Bazı insanlar antidepresanlar gibi ilaçlardan yararlanır. En iyi tedavi için hangi ilaçların en iyi olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Kış depresyonu ile ilişkili belirtiler yaşarsanız, bir doktora, danışmana veya psikiyatriste başvurun.

Kendinize veya başkalarına zarar verecek gibi veya hayatın artık yaşamaya değer olmadığını hissediyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin veya 112'yi arayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

bistmal 06-12-2019 12:50:14

kışın asıl depresyonu yaşayan gelen yüksek faturalar ve zamlar

YORUM YAZ