Kış aylarına yönelik sağlıklı beslenme önerileri

Abone Ol 

Vücudumuzun daha dinç ve daha sağlıklı kalabilmesini doğru beslenme ile sağlayabiliriz. Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte beslenme şeklinde değişiklikler olmakta, genellikle yağlı ve şekerli besinlerin tüketimi artmaktadır. Bu dönemde ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan besin gruplarını günlük gereksinime göre tüketmek kilo kontrolü sağlar ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek  belki hastalığa yakalanmamanıza ya da daha kolay atlatmamızı sağlayacaktır. Beslenmede yapılacak ufak değişiklikler ile bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Kış aylarına yönelik sağlıklı beslenme önerileri #1

Haftada 2-3 kez balık tüketilebilir

Dyt. Yıldız, vücudumuzun  kış aylarında daha fazla almamız gereken 4 besin grubundan ana ve ara öğünlerde yeterli ve dengeli miktarda alınması gerektiğini söylüyor. Özellikle vitaminler (A, D, E, K vitaminleri) yönünden zengin bir beslenmek gerektiğini anlatan Dyt. Yıldız, “Bağışıklık sistemini güçlendirici olan A ve C vitaminleri gibi antioksidan vitaminlerden zengin havuç, brokoli, kabak, mor lahana, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra C vitamin açısından zengin mandalina, portakal, elma, greyfurt gibi meyveler tüketilmeli. Zengin E vitamini kaynaklarından yeşil yapraklı sebzeler, fındık, yağlı tohumlar da beslenme düzenine eklenmeli. Beyin fonksiyonlarının gelişimi için omega-3 kaynağı balık haftada en az 2-3 defa yenebilir. Balık, E vitamini için de güzel bir kaynaktır. Özellikle çocukların gelişimi için mutlaka tüketilmesi gerekir” diyor.

Kış aylarına yönelik sağlıklı beslenme önerileri #2

Kış aylarında vücut ağırlığı artırıyor

Dyt. Yıldız, karbonhidrat tüketiminin artmasından ve fiziksel aktivitenin azalmasından uzaklaşmanın sağlık açısından olumlu sonuçlar vereceğinin altını çiziyor: “Kış aylarında özellikle dışarının ısısından dolayı daha şekerli içecekler, daha yağlı, özellikle doymuş yağ ve trans yağ oranı fazla olan yiyecekler ve içecekler daha fazla tüketilir. Özellikle bu dönemde yapılan araştırmalara göre ciddi derecede obeziteye eğilim artışı oldukça fazladır. Bağırsakların düzenli çalışması için mutlaka probiyotik tüketilmelidir. Ayrıca ara öğünde probiyotik tüketimi kilo kontrolünde ve bazal metabolizmanın çalışmasında etkili olduğu da vurgulanmıştır. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka 1 kase yoğurt tüketilmesi önemlidir.”

Kış aylarına yönelik sağlıklı beslenme önerileri #3

Şekerli içecekler yerine bitki çayları tüketin

Kışın bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı direnç geliştirmeye yardımcı olan özellikle vücuttan toksik maddelerin atılımı, metabolizmamızın çalışması için yeterli sıvı alınması gerektiğinin altını çizen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dyt. Betül Yıldız, günde 2,5-3 litre sıvı tüketilmesini öneriyor.   Kış aylarında özellikle sıcak çikolata, sahlep, şekerli kahve karışımları gibi şekerli içecekler yerine bitki çaylarının tüketimini tavsiye eden Dyt. Yıldız, “Yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu çayı tercih edilebilir. Bitki çayların içerisinde bulunan fenolik bileşikler bağışıklık sistemimizi de güçlendirir” diyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu