Kırışıklıkları yok edecek doğal yağlar

Kırışıklık ve yaşlanma karşıtı doğal formüller.

Yaşlandıkça, vücutta doğal yağ üretimi azalır. Zamanla kasların gerilmesine karşı daha az dirençli olan ve kırışıklıklara neden olan kuru bir cilt oluşur. Sağlıklı, bitkisel bazlı besinlerin yanı sıra kırışıklıkların önlenmesi için en pratik yol, yok olan doğal yağları geri kazanmaktır. Piyasada bu amaçlı satılan birçok ürün var. Ancak en iyilerinin bile bileşim listesini okuduğunuzda ne kadar maddeden oluştuğunu görebilirsiniz. Cilt vücudun en büyük organı olup; bakterilere, virüslere ve hastalıklara karşı ilk savunma bölgesidir. Doğal yağlar lipofilik özelliktedir. Yani içlerindeki suyu ve nemi hapseder ve cildin gergin ve nemli olmasına yardımcı olur. Birçok ticari kırışıklık kremi yağ içerir. Ancak içerdikleri bu yağlar toksik maddelerle karıştırılır. Cildiniz bu kremlerle güçlendirilmesinden ziyade, vücudunuz artık bu zehirli maddelerle ayrıca savaşmak zorunda kalır.

Doğal yağlar, bağışıklık sistemi için zararlı olabilecek hiçbir şey içermez. Cilt tarafından güvenli bir şekilde emilebilir ve etkili bir şekilde nemi tutabilir. Ayrıca uçucu yağlardaki proteinler hücre yenilenmesini teşvik eder ve gözenekleri açık tutar.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt ve vücut için çokça faydası nedeniyle şu anda oldukça popüler. Oda sıcaklığında katı olan bu yağ; cilt için doğal ve kolayca emilen bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağı cildi korur, kırışıklıkları ve sarkmış cildi önler. Bir mikserde iyice karıştırdıktan sonra bu doğal nemlendiriciyi hemen uygulayabilirsiniz. İpeksi bir pürüzsüzlük için yüzünüze ve vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Kuşburnu yağı ve havuç tohumu yağı

Retinol kelimesini cilt bakım reklamlarında sık sık duyuyoruz. Çünkü retinol; yüksek oranda antioksidan içeren, hasarlı dokuyu tamir eden, yara izlerini ve kırışıklıkları azaltan A vitamini formudur. Özellikle kuşburnu tohumu yağı; retinol, omega yağ asitleri ve güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Havuç tohumu yağı karotenoidler olan vitaminler ve besinlerle doludur. Karotenoidler vücudun UV ışınlarına karşı bağışıklığını güçlendirebilir ve cildinizin güneş ışınlarından zarar görmesini önler. Havuç tohumu yağı ayrıca hücrelerin gençleşmesini sağlar. Yapacağınız kuşburnu yağı ve havuç tohumu yağı karışımını yüzünüze günlük bir nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Ccildi temizlemek ve nemlendirmek için birçok doğal yağ kullanılabilir. Zeytinyağı, hassas veya akne delikli ciltler için idealdir. Antimikrobiyal özelliktedir ve cildinizi korur ve nemlendirir. Yüzünüzü ve vüdunuzu nemlendirmek için zeytinyağını kullanabilirsiniz. Zeytinyağının bazı yararları: tırnakları güçlendirmek, saçları nemlendirmek, cildi yumuşatmak çok daha fazlası. Ayrıca zeytinyağı iyi bir makyaj temizleyicidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ