Kiraz sapı çayının faydaları

Sadece meyvesinden değil, çay olarak da faydalanabileceğiniz kiraz sapının faydaları nelerdir?

Abone Ol 

  Yazın gelmesiyle birlikte kirazlarda kendini tezgahlarda göstermeye başladı. Severek yediğimiz bu güzel meyvenin saplarını atıyorsanız amann durun atmayın. Kiraz saplarını kurutup çay olarak demleyebilirsiniz. Gelin birlikte kiraz sapının faydaları nelermiş inceleyelim.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

  • Kiraz saplarında bulunan potasyum doğal idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Böbrekleri ve idrar yolunu temizleyerek iltihap oluşumunu engeller.
  • Vücuttaki atıkların giderilmesini sağlayarak selülit ve yağ oluşumunu engeller ve zayıflamaya yardımcı olur.
  • Ciltte oluşan siyah noktalar ve sivilce oluşumunda etkilidir.
  • Böbrek taşı ve kumunun vücuttan atılmasını sağlar.
  • Uykuya dalmayı kolaylaştırır, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
  • Detokslarda kullanılabilir, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Kiraz Sapı Suyu

Kiraz sapını sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarında kullanacaksınız eğer kiraz sapını 5 dakika kaynatın soğuduktan sonra duş suyunuzla karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı

Kiraz saplarını demleyerek güzel bir çay elde edelim ve her gün en fazla bir bardak içelim. Etkinin yükselmesini istiyorsanız akşamları yemekten 1 saat önce içebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Zararları

Bilinçsizce fazla kullanılan kiraz sapı ciddi rahatsızlıklara yol açabilir, bu yüzden günde bir bardak içmek yeterlidir. Fazla içilen kiraz sapı karaciğer yetmezliğine sebebiyet verebilir. Özellikle tansiyon, yüksek tansiyon, diyabet ve karaciğer hastalarının kiraz sapı çayı tüketmesi kesinlikte önerilmez.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu