Kilonuza göre ne kadar su içmelisiniz ?

Su hayattır ne fazla ne eksik tüketilmemesi gerekir. Vücut ağırlığının kilogramı başına ne kadar su içmemiz gerektiği bu bakımdan oldukça önemlidir.

Abone Ol 

Vücudumuzun yarısından fazlası sudan oluşur, bu yüzden yeterli hidrasyon bizim için hayati önem taşır. Çok az içerseniz, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu veya dolaşım sorunları riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Peki ya ihtiyacınız olan doğru miktar nedir? Vücut ağırlığınızın kilogramı başına ne kadar su içmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

Su, işleyen bir vücut için gereklidir diğer şeylerin yanı sıra, hücre ve dokuların bir bileşenidir, vücut ısısının düzenlenmesinde rol oynar ve liflerin şişmesini sağlar. Ayrıca H₂O, örneğin kanı temizleyen detoksifikasyon organlarımız olan böbrekler için önemli bir yakıttır.

Sıvıyı sadece idrarımız veya terimizle değil, aynı zamanda bağırsak hareketleri veya nefes alma yoluyla da kaybederiz. Bu nedenle vücudumuzun fonksiyonel kalabilmesi için yeterince su almamız önemlidir. Yetişkinler için ortalama miktar günde yaklaşık iki ila üç litre sudur. Ama aslında ne kadar sağlıklı?

Vücut ağırlığının kilogramı başına ne kadar su içilmelidir?

Sıvı dengemizi diyet ve içeceklerimizle yenileyebiliriz. Günde iki ila üç litre içmenin optimal olduğu sık sık okunur. Sıvı ihtiyacının kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve çeşitli faktörlere bağlı olduğu doğrudur. Genel olarak, örneğin fiziksel stres altında çalıştıkları veya çok spor yaptıkları için çok terleyen insanlar , az terleyenlere göre daha fazla içmelidir. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda ve ateş , ishal veya kusmanın eşlik ettiği hastalıklarda su ihtiyacımız artar .

Bunun dışında, ne kadar içtiğimiz konusunda kilo önemli bir rol oynar. Çünkü: Ağırlık ne kadar yüksekse, o kadar çok içmelisiniz. Beslenme uzmanları için temel kural, vücut ağırlığının kilogramı başına 30 ila 40 mililitre sudur . Örneğin 50 kiloysanız, diyetiniz ve içecekleriniz yoluyla yaklaşık bir buçuk ila iki litre sıvı tüketmelisiniz. Alman Beslenme Derneği (DGE), yetişkinlere yaklaşık bir buçuk litre su içmelerini tavsiye ediyor.

Suyun tadı uzun vadede size çok sıkıcı geliyorsa şekersiz çay da kullanabilirsiniz. Ancak limonata, meşrubat veya meyve suları gibi şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar sadece istisna olarak içilmeli ve sıvı dengesini yenilememelidir.

Çok az içersek ne olur?

Susuzluk hissine ek olarak, sıvı eksikliği başlangıçta baş ağrısı , konsantrasyon güçlüğü veya baş dönmesi gibi fiziksel şikayetlerle kendini hissettirebilir . Ayrıca idrarımızın rengi koyulaşır ve kabızlık oluşabilir. Uzun süreli sıvı eksikliği çeken herkes, diğer şeylerin yanı sıra böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olabilen dehidrasyon (ekzikoz) riski taşır.

Üstelik yeterince içmezsek kanımız daha yapışkan hale gelir ve bu da kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Açlık genellikle susuzlukla karıştırıldığı için kilo alımı da teşvik edilebilir. Yeterince içmek bunu önleyebilir.

Günde ne kadar su çok fazla kabul edilir?

Ancak su tüketimi de diğer uca kaymamalıdır. Çünkü: Ne çok az ne de çok su sağlıklıdır. Uzmanlara göre, sağlıklı insanlar üç litreden fazla içmemelidir , çünkü bu bazen sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

Kısa sürede tüketilen çok miktarda su, su zehirlenmesi hiperhidrasyon olarak bilinen duruma bile yol açabilir. Bununla kan, sıvı tarafından o kadar seyreltilir ki, tuz konsantrasyonu keskin bir şekilde düşer. Bu tuz kaybı, su tutulmasına yol açar – eğer bu beyinde meydana gelirse, en kötü durumda ölüme yol açabilir. Çocuklara daha fazla içmeleri söylendiği ve mineral ve su dengesizliklerine karşı daha duyarlı oldukları için yetişkinlerden daha fazla risk altındadır.

Su zehirlenmesinin tipik belirtileri mide bulantısı, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır. Kardiyak aritmiler veya nöbetler de oluşabilir. Bu tip semptomlarınız varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu