Kilo vermek için hangi cerrahi yöntem

Günümüzde özellikle gençlerin çok etkilendiği bir sorun olan fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan yöntemlerin avantajları, dezavantajları, riskleri ve sonuçları nelerdir?

Kadınvekadın ekibi olarak Obezite ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tuğrul Demirel'e fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan yöntemleri, yöntemlerin risklerini ve sonuçlarını sorduk.

Fazla kilolu olan kişiler bundan kurtulmak için, bazı yöntemlere başvurur. Fazla kilolar özellikle gençlerin etkilendiği bir sorundur. Vücutta sağlığın bozulmasına sebep olacak seviyede aşırı yağ birikimiyle kişilerin yaşam süresi kısalmaktadır. Bununla birlikte metabolik sendrom yaşanmaktadır.

Fazla kilolu olmanın ölçüsü vücut ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesi sonucunda bulunan vücut kitle indeksiyle ölçülür. Vücut kitle indeksi 30'un üzerindeki kişiler şişman, 40'ın üzerinde olan kişiler hastalık kabul edilen oranda şişman olarak tanımlanır. Bu kişiler hem şişmanlığın hem de başka sağlık sorunlarının etkisi altında kalır.

Kısıtlayıcı yöntemler

Bu cerrahi yöntemlerin içinde ayarlanabilir mide bandı ve tüp mide uygulamaları vardır. Bu cerrahi operasyonlarda amaç midenin kapasitesinin azaltılmasıyla alınan gıda miktarının kısıtlanması ve bu sayede fazla kiloların kaybedilmesinin sağlanmasıdır.

Emilimi azaltıcı yöntemler

Duodenal swich gibi yöntemlerin yer aldığı bu tedavilerde amaçlanan alınan besinlerin daha uzak bölgelerde bağırsaklara katılması ve besinlerin parçalanması aşamasında safra ve pankreas salgılarının sindirime katılmaması nedeniyle sindirimin azaltılması amaçlanmaktadır.

Kombine yöntemler

Kilolardan kurtulmak için uygulanan kombine yöntemlerin arasında gastrik bypass yer alır. Burada hem kısıtlama, hem de emilimin azaltılması bir arada uygulanır.

Operasyonlarda hastalar nasıl seçilir

Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan operasyonlarda hastalar belirlenen kriterlere göre seçilir. Adayların ek patolojileri değerlendirilip, daha önce uygulanan cerrahi girişimleri dikkate alınır, vücut kitle indeksi belirlenerek seçilir. Ayrıca uygulanacak cerrahi uygulamanın sonrasında hastanın beklentisi ve bu değişim karşısındaki uyumu dikkate alınır. Bu hastalar operasyonlar sayesinde bir yıl içinde kilolarının % 75-85'inden kurtulabilir, ideal kilolarına kavuşabilirler. Bu uygulamalarda operasyondan doktorun ve hastanın beklentileri birbiriyle örtüşmelidir.

Fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan operasyonlar

Mide bandı (Mide kelepçesi): Bu uygulamada yemek borusu ve midenin birleşim yerinin hemen altına midenin etrafına silikon gastrik band yerleştirilir. Bununla midenin hacmi küçültülmektedir. Bandın iç bölümü uzun bir balona ya da bisiklet lastiğine benzemektedir. Balon ince bir tüp yardımıyla cilt altına yerleştirilen bir porta bağlanır. Ameliyattan 1 ay kadar sonra band cilt altında bulunan porttan serum enjeksiyonları kullanılıp kademeli olarak şişirilir. Bu yöntemle ameliyattan sonra mide geçişindeki boyutlar basit bir müdahaleyle değiştirilir. Hastalar bu sayede daha az gıda tüketmekte ve kendini tok hissetmektedir. Mide bandı yöntemi hastalarda çoğunlukla laparoskopik yöntemlerle yapılır. Ameliyatta küçük kesiler uygulandığı için, hastalar kısa zamanda normal yaşantılarına döner. Bu ameliyatın etkisiyle hastalar genellikle 18-24 ay içinde fazla kilolarının % 60-80 ini kaybeder. Mideye takılan bantta sorun yaşanmazsa, yeniden kilo alma sorunu oluşmaz.

Gastrik sleeve: Bu uygulamada midenin hacminin küçültülmesiyle, hastanın az yemek yiyerek tokluk hissetmesi sağlanır. Midenin bir kısmı alınmakta ve geriye tüp şeklinde mide bırakılmaktadır. Laparoskopik uygulanan yöntemde küçük kesilerden yapılmaktadır.

Gastrik bypass: Bu operasyonda mide bypass edilmekte ve daha küçük hacimli mide hazırlanmaktadır. Mide bu şekilde ince bağırsaklara dikilmektedir. Midede besinlerin bir kısmı emilmeden dışarıya atılır. Bununla hastalar az gıdayla doyar ve besinlerin ise sadece bir bölümü emilir.

Operasyonların sonuçları nelerdir

Operasyonlardan sonra kilo verilmede başarı oranı mide bandı ya da gastroplasti yöntemlerine oranla gastrik bypass ameliyatında biraz daha fazladır. Fakat diğer yöntemlerde başarılı sonuçlar verir. Yapılan ameliyatlardan 1 yıl sonra kilo verme oranında, dikey bantlı gastroplasti ve mide bandı için % 40-50 oranında başarı, gastrik bypass operasyonunda % 65-70 oranında başarı oranı elde edilir.

Malabsorpsiyon operasyonlarından 1 yıl sonra hastaların % 70-80 oranında kilo verdiği belirlenmiştir. Uygulanan operasyonlardan sonra hastaların kilo verme süreci yaklaşık olarak 18-24 ay devam eder. Ancak ameliyatlardan sonraki 2 ile 5 yıl arasında hastalarda tekrar belli bir oranda kilo alma gözlenir.

Fazla kilolardan yakınan hastalarda bu ameliyatlar aynı zamanda uyku apnesine, şeker hastalığına, yüksek kolesterol seviyesine ve yüksek kan basıncına olumlu etkiler yapar. Ayrıca hastalarda ameliyattan sonra psikososyal fonksiyonlarında düzelmeye ve ruhsal sorunlarında azalmalara neden olur. Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatlar açık yöntemle yapılan ameliyatlara benzer sonuçlar verir. Bu ameliyatların genellikle riskleri çok düşüktür.

Operasyonların riskleri nelerdir

Fazla kilolu kişilere uygulanan operasyonlarda, zayıflama diyetlerindeki gibi beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında değişiklere ihtiyaç olduğu gibi, aktif bir yaşamın olması gerekir.

Yapılan ameliyattan sonra kişilerin istediğimi yiyebilirim düşüncesini terk etmesi, sıvı ve katı gıdaların bir arada tüketilmemesi, asitli içeceklerin tercih edilmemesi gibi bazı kurallara uymaları gerekir. Bu nedenle bu ameliyat kararı alınırken, mutlaka iyi araştırma yapılarak doktora danışılmalıdır. Bu tür ameliyatlardan sonra hastalarda kısa vadede oluşabilecek riskler;

• Zatürre (Pnömoni)

• Bacaklarda pıhtı oluşması

• Kalsiyum yetmezliğine bağlı meydana gelen ağrılar

• Operasyon yapılan kesi yerinde meydana gelen enfeksiyonlar

• Midede oluşan sızıntılar gibi yan etkiler olabilir. Bu tür sızıntılar bazı durumlarda antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldırılırken, bazen ameliyatın yeniden tekrar edilmesi gerekebilir.

• Ameliyattan sonra vücutta meydana gelecek ani sarkmalarda estetik operasyonların yapılması gündeme gelebilir.

Uygulanan ameliyatlardan sonra kişinin yaşamı boyunca beslenmesinde bazı vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye olarak alması gerekir. Vücut doğal olarak yeteri kadar gıda alamayacağı için kemiklerde ağrılar, kalsiyum ve D vitamini eksikliği nedeniyle diş kayıpları, aşırı halsizlik ve yorgunluk, kuru cilt yapısı, depresyon, kan şekerinde düşme gibi etkiler yaşanabilir. Bu yüzden kilolardan kurtulmak için yaptırılan operasyonlarda uzman bir doktora danışılmalı ve kişiye en uygun olacak yöntemin seçilmesi gerekir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ