Kilo verme hakkında doğru bilinen yanlışlar

Kilo vermek hemen hemen hepimizin en zorlandığı şeylerden bir tanesi. Hem sabır hem emek gerektiren bir süreç. Ancak bazı doğru zannettiğimiz hataları yapmak zaman kaybına ve işin sonunda sonuç alamayınca hayal kırıklığına yol açabilir.

Abone Ol 

Kilo vermekle alakalı internet üzerinden ulaşılabilen bilgilerin çoğu ne yazık ki ezberden ya da şehir efsanelerinden ibaret. Eşten dosttan duyulanlara hiç değinmiyorum bile, o kısım komple felaket. Bu yanılgıların bazılarını ortadan kaldırmak için kilo vermede doğru bilinen yanlışların en yaygın olanlarını bir araya topladık. Acımasız gerçeklere hazırsanız başlayalım…

Yağ tüketmek şişmanlatır

Organik Zeytinyağı Nedir - Nasıl Anlaşılır? - Biokent Organik Ürünler Marketi

Kalori hesabı yapmaya başlayanların ortaya attığı asılsız iddia… Evet yağ, karbonhidrat ve proteinden daha kalorili bir besin. Ancak aynı zamanda yağ, doyurucudur ve sizi daha uzun süre tok tutar. Elbette söz konusu olan: sağlıklı yağlar. Avokado, fındık, zeytinyağı gibi sağlıklı doymamış yağlar hem kilo vermenize hem de mevcut kilonuzu korumanıza yardımcı oluyor. Tabi ki tükettiğiniz Fast food yada işlenmiş gıdalar, trans yağ içerdiğinden bu besinler kilo aldırır ve aynı zaman da sağlıksızdır.

Kilo vermek için kalori hesabı yapmak gerekir

Kalori Hesabı Yapmanızı Kolaylaştıracak 7 Öneri ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kilo vermekle ilgili ufak tefek araştırma yapmış olan herkes günlük kalori ihtiyacından daha az kalori tüketilmesi gerektiğini biliyor. Evet, kilo vermeye çalışırken kaç kalori tükettiğinizi bilmek önemli. Ancak farklı besinlerden alınan her kalorinin, vücudunuzda aynı etkiyi yaratmadığını da bilmelisiniz. Örneğin, brokoliden alınan 100 kalori ile 1 bardak koladan alınan 100 kalori vücudunuzda aynı şekilde işlenmiyor.

Diyet yaparken karbonhidratı tamamen kesmek gerekir

Karbonhidratlar nedir? Karbonhidratlar hangi besinlerde bulunur?

Tıpkı yağ gibi karbonhidratların da ünü pek iyi değil. Ancak gerçek şu ki; karbonhidratsız bir diyet düşünülemez! Dengeli olarak tüketildiğinde karbonhidrat, sindirim sistemini düzenliyor. Daha da önemlisi, karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynağı!

Yağ yakmanın tek yolu kardiyo egzersizi yapmaktır

Kadınların Ağırlık Kaldırması için 8 Sebep | Fitness Önerileri

Koşu bandından zaman geçirmek elbette kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak kilo vermek için sadece kardiyo yapılmaz. Daha etkili bir diğer yöntemde ağırlık antrenmanı. Ağırlık antrenmanları kasları çalıştırmaya yönelik olduğundan hem kas kütlenizi artırıyor hem de daha fazla yağ yakmanızı sağlıyor.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu