Kilo tüp bebek başarısında etkili

Tüp bebek shaibi olmak isteyen çiftlerin kiloları tedavi sürecini etkiliyor.

Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kiloları, tedavinin başarısını etkileyen önemli faktörlerden biri.

Uzmanlar, özellikle ailesinde kalp hastalığı, diyabet, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık problemleri bulunan kişilerde, kan şekerini hızlı yükseltmeyecek doğru beslenme alışkanlıklarının başarı oranını arttırdığını söylüyor.

Kilo fazlası olan çiftlerin tedaviye başlamadan önce kişiye özel beslenme listeleriyle kilo vermelerinin tedavi için gerekli olduğunu belirten Dr. Hakan Özörnek, "Kişilerin bel çevresi kalınlığı ideal kiloya sahip olup olmadıklarını ortaya koyuyor. Bel çevresi kadınlarda 88, erkeklerde ise 102 santimetreden daha kalın olanlar fazla kilolu olup, bu kişilerin tüp bebek tedavisine başlamadan önce kilo vermeleri sağlanmalı" dedi.

SPERM KALİTESİNİ BOZUYOR

Fazla kilonun erkeklerde sperm sayısı ve hareketliliğini olumsuz etkilediğini belirten Dr. Özörnek, "Kilo vermek hem spermin dölleme yeteneğinin artması hem de sperm sayısı açısından önemli" diye konuştu.
Kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme, saç dökülmesi, sivilce gibi problemler fazla kiloya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Gebe kalmadan önce sağlıklı kiloya erişen kadının yumurtlama şansının daha yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Özörnek şunları söyledi: "Özellikle polikistik over sendromu gibi sorunları olan kadınlar gebelik öncesi kilo vererek hem gebe kalma şansını arttırır hem de gebelik sırasında oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmış olur. Kilo kaybının ayrıca hamilelik esnasında oluşan tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, erken doğum ve düşük gibi risklerin azalması yönünde olumlu etkisi olduğunu da gözlemliyoruz."

Yorumlar

YORUM YAZ