Kilo almaya ve vücutta iltihaplanmaya neden olan 4 besin

Bazı besin türleri sürekli tüketilirse kronik iltihaplanmaya ve kilo alımına neden olabilir. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, sebepsiz kilo alımını ve iltihaplanmayı önlemek için kaçınılması gereken 4 besini paylaştı.

Enflamasyon (iltihaplanma), bizi enfeksiyon veya yaralanmalardan korumak için vücutta meydana gelen doğal bir tepkidir. Ancak vücut kronik olarak iltihaplandığında ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Doğru yiyecekleri yemek, vücudunuzun enflamatuar tepkisini yönetmenin ve kendinizi sağlıklı tutmanın anahtarıdır, ancak bunu yaparken yanlış yiyeceklerden uzak durmak da önemlidir.

Akut iltihaplanma, vücudu koruyan ve iyileşmeyi sağlayan türdür. Kronik iltihaplanma ise bağışıklık sisteminin uzun bir süre boyunca çok fazla istenmeyen madde tarafından aşırı yüklenmesidir. Bu maddelere sürekli maruz kalmak, vücudunuzu uzun süreli bir savunma durumuna sokar ve bu da sonunda astımdan kalp hastalığına ve kansere kadar bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Dahası, kronik olarak iltihaplanma kilo alımına ve obeziteye neden olabilir.

Bazı besin türleri kronik iltihaplanmaya neden olabilir ve onlardan uzak durmak vücudunuzu iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir.

İşte kilo almaya ve vücutta iltihaplanmaya neden olan 4 besin.

Rafine bitkisel yağ

Tüm yağlar eşit değildir. Soya fasulyesi yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağların yüksek omega 6 yağ içeriği nedeniyle kronik iltihaplanmaya neden olduğu düşünülmektedir. Omega 6 yağları, omega 3 ve omega 9 yağları ile dengesiz olarak tüketildiğinde kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve obezite ile bağlantılı tahrip edici inflamasyona neden olur.

Bitkisel yağlardan elde edilen omega 6 yağları genellikle paketlenmiş gıdalarda saklanır. Güvenli bir tüketim için genel olarak tüm bitkisel yağlarda, etiketleri kontrol edin.

İşlenmiş karbonhidratlar

Sağlıklı beslenme ile ilgileniyorsanız, düşük karbonhidratlı diyetin bazı faydalarını duymuşsunuzdur. Karbonhidratlar doğal olarak sizin için kötü değildir, ancak beyaz ekmek ve makarna gibi işlenmiş karbonhidratlar iltihabı tetikleyebilir.

Rafine karbonhidratlar, liflerinin çoğunu kaybetmiş olma eğilimindedir. Lif, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatan ve bağırsaktaki probiyotik bakterileri besleyerek bağışıklığı artıran önemli bir besindir. Lif olmadan, işlenmiş karbonhidratlar kan şekerinin yükselmesine neden olur ve bu da iltihabı artırır. Bazı araştırmalar, beyaz ekmek gibi işlenmiş karbonhidrat yemenin IBS ve obezite gibi durumlara neden olabilecek iltihaplı bakterilerin büyümesini teşvik ettiğini göstermektedir.

Rafine şeker

Şeker, sağlığınızı sabote etmek söz konusu olduğunda genellikle en çok konuşulan suçlulardan biridir ve iltihaplanmada da durum farklı değildir. Rafine şeker içeriği yüksek yiyecekler ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi bileşenler hastalığa neden olan iltihabı tetikleyebilir. Çalışmalar, rafine şeker içeriği yüksek bir diyetin obezite, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer yağlanması ve daha fazlasının inflamatuar belirtilerini artırabileceğini göstermiştir.

Meyve ve sebzelerdeki az miktarda doğal şeker iltihabı tetiklemez, ancak gazlı içecekler ve meyve suları, tahıllar, şekerlemeler, hamur işleri ve daha fazlası gibi şekerli gıdalardan uzak durun.

Alkol

Fazla alkol tüketmenin ciddi sonuçları olabilir. Aşırı alkol alımı bağırsak ve karaciğer sağlığınızla ilgili iltihaplanmaya neden olabilir. Çalışmalar, çok fazla alkol tüketmenin enflamatuar belirteçleri artırdığını ve hatta bağırsak astarınızın kolondan kan dolaşımına toksinleri sızdırarak bir dizi sağlık sorununa neden olduğu "sızdıran bağırsak" denen bir duruma neden olabileceğini göstermiştir.

Alkol tüketimine bağlı iltihaplanmayı önlemek için, tamamen bırakın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ