Âkif filminin galası özel konuklarla yapıldı

Abone Ol 

Türkiye'nin bağımsızlık sembollerinden İstiklâl Marşı'nın yazılış serüvenini beyazperdeye taşıyan 'Âkif'in galası yapıldı. Yapımını HT Yapım'ın, yapımcılığını Harun Türk ve Baran Mayda'nın üstlendiği, yönetmen koltuğunda ise Sadullah Şentürk'ün oturduğu filmin galasına Mehmet Âkif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon da katıldı.

Gecenin konukları arasında ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de vardı. Film ekibi gösterim öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başrol oyuncuları Yavuz Bingöl ve Fikret Kuşkan, filmde rol alan Mine Çayıroğlu, Murat Han, Hazım Körmükçü, Başaran Yavuz, Dila Kaşıkçı, Simge Bozbıyık ve çocuk oyuncu Kıvanç Aktan ile birlikte kameraların karşısına geçti. Yaşadıkları heyecanı dile getiren oyuncular, filmin seyirciyle buluşacağı günü sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Âkif filminin galası özel konuklarla yapıldı #1

“Mehmet Âkif’i oynamak onur vericiydi”

Mehmet Âkif Ersoy'a hayat veren Yavuz Bingöl, rolü için geçirdiği hazırlık sürecini ve çekimlerde yaşadığı heyecanı şöyle anlattı; “Bir oyuncu olarak Mehmet Âkif Ersoy'u oynamak çok heyecan vericiydi. Rol geldiği zaman 'Safahat'a yeniden bir göz attım. Farklı kaynakları okudum. Ama en önemlisi torunu Selma Hanım'la sohbet ettim. Ayrıca onun konferanslarını izledim YouTube'dan. Taceddin Dergâhı'na gittiğim anlar da önemliydi. Orada geçirdiğim zaman, beni role ruhen hazırladı. Şiiri yazdığı masaya dokunmak, oturduğu koltuğa dokunmak, yattığı yatakta uzanmak çok etkileyiciydi. Sette kostümü de giyince ‘Mehmet Akif oldun' diyen arkadaşlarım çok oldu. Tarihi bir kişiliği oynamak onur vericiydi, inşallah izleyen herkes memnun kalır. Bu arada filmde Mehmet Âkif Ersoy'un tüm hayatını anlatmadığımızı da belirtmeliyim. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ankara'ya davet edilişi, oğluyla beraber İstanbul'dan Ankara'ya gidişi ve İstiklâl Marşı'nı yazım sürecini anlatıyoruz. Ben çekimlerde en çok şiiri yazdığı sahnelerde zorlandım. Duygusal olarak başka bir boyuta geçtiğim sahnelerdi onlar. Ama keyifle oynamaya çalıştım.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu