Ketojenik diyete geçişi kolaylaştıracak 5 ipucu

Ketojenik diyetin ilk birkaç haftasında pek de hoş hissedilmeyeceğini belirten Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, sabırlı olmanın, ketojenik diyeti takip etmenin anahtarı olduğunu söyledi. İşte ketojenik diyete kolayca girmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

Ketojenik diyete geçiş ve ardından onu takip etmede tutarlılığı sürdürmek, pek de kolay bir şey sayılmaz. Ketojenik diyet, karbonhidrat alımını kısıtlamayı, sağlıklı yağ alımını artırmayı ve makul miktarda protein tüketmeyi içerir. Ketojenik diyetin karbonhidrat kısıtlayıcı yönü, onun en zorlu kısmıdır. Bu nedenle, hızlı kilo verme sonuçları alabilmek için popüler olan ketojenik diyeti takip ederken bu geçişi kolaylaştırmaya ve tutarlılığı korumaya yardımcı olabilecek birkaç noktayı konuşacağız.

Ketojenik diyeti takip etmek, özellikle yeni başlayan insanlar için zor olabilir. Ketojenik diyeti başarıyla uygulamak ve ondan sonuç almak için vücudun bir ketoz durumuna girmesi gerekir. Ketoz, vücut enerji için karbonhidrat yerine yağ yaktığında ortaya çıkan bir süreçtir. Yağları yakma sürecinde yakıt olarak kullandığı ketozisi yapar.

İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

Yeterli su için

Düşük karbonhidrat diyeti olduğu için ketojenik diyette sıvı sekresyonu daha fazla görülür. Yeterli su içmek ve sulu yiyecekler yemek bu nedenle çok önemlidir. Ketojenik diyete yeni başlayanlar, gün boyunca bol miktarda su içmelerini sağlamalıdır. Salatalık, marul, ıspanak ve lahana gibi sulu yiyecekler de düşük kalorili oldukları için iyi seçenekler olabilir. Doğru sıvı alımı, iştahı da kontrol altında tutabilir.

Sağlıklı yağları doğru miktarda tüketin

Düşük karbonhidratlı ketojenik diyeti takip ediyorsanız, yağlar birincil besin kaynağınızdır. Kendinizi her zaman açlıktan ve yemek yemekten korumak için doyurucu miktarlarda iyi yağlar yediğinizden emin olun. Burada aşırı yemek yemeyi ima etmiyorum. Buradaki fikir, açlığınızı gerektiği gibi doyurmak ve hiç aç kalmamaktır. İşlenmiş ve trans yağların masadan kalkması gerekir. Ev yapımı tereyağı, avokado, hindistan cevizi yağı, peynir, yağlı balık, zeytinyağı ve badem yağı diyetinizin bir parçası olması gereken sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Nişastalı sebzeler yemeyin

Yeni başlayanlar, nişastalı olmayan sebzelerin bile dışlanması gerektiğinden ketojenik diyet için doğru seçimi yapmakta zorlanabilir. Patates, mısır, bezelye, balkabağı ve fasulye, ketoz durumunda kalmak için kaçınmanız gereken bazı nişastalı yiyecek örnekleridir.

Yumurta bankası

Yumurta, ideal ketojeik besin olarak kabul edilir. Ketojenik diyette kilo vermeye yardımcı olabilecek proteinler ve sağlıklı yağlar açısından zengindirler. Yumurtaların en iyi yanı, son derece çok yönlü bir yiyecek olmalarıdır. Onları kızartabilir, haşlayabilir, omlet yapabilir, düşük karbonhidratlı sandviçlerle yiyebilir ve hatta salatalara ekleyebilirsiniz.

Sabırlı olun

Ketojenik diyetin ilk birkaç haftasında pek hoş hissetmeyeceksiniz. Sabırlı olmak, ketojenik diyeti takip etmenin anahtarıdır. Kilo verme sonuçlarını sadece birkaç gün içinde görmeye başlayacaksınız ve bu diyete devam etmek için en büyük motivasyonunuz olacak. Ancak ketojenik diyeti takip eden ilk birkaç hafta boyunca ortaya çıkabilecek iştah, ruh hali değişiklikleri, baş ağrıları ve diğer yan etkiler, yeni başlayanların diyet planına uyum sağlamasını zorlaştırabilir. Geçişinizi sizin için kolaylaştırmak için bir diyetisyenden yardım alın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ