Ketojenik diyet hakkında bilmediğiniz 6 şey

Ketojenik diyet hakkında öğrendiğinizde şaşırabileceğiniz birçok şey var. Eğer denemeyi düşünüyorsanız, işte bilmeniz gereken bazı şeyler...

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Ketojenik diyetle ilgili bir soru duymadığım, okumadığım veya konuşmadığım bir gün bile geçmiyor.

Ketojenik diyet; yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir beslenme planıdır. Vücudunuzu, tercih ettiği enerji kaynağı olan karbonhidratlardan mahrum bırakarak, bunun yerine yakıt olarak yağ kullanmaya zorlarsınız. Bu, karaciğerin, hücrelerinizin enerji için kullanabileceği ketonları üretmesine neden olur. Uzun süre enerji için yağ kullanma durumunda olmak ketozis olarak adlandırılmaktadır.

Kilo kaybı söz konusu olduğunda etkilidir. Bunun nedeni, vücudun yağları enerjiye dönüştüren çok fazla kalori yakması ve karbonhidratları geri çevirmenin su ağırlığında hızlı bir düşüşe yol açmasıdır. İştahınız aynı zamanda çok fazla yağlı yiyecek yemekten azalır ve birçok yiyeceği beslenme planınızdan çıkarırsınız ve yediğiniz yiyecek çeşitliliğini önemli ölçüde daraltırsınız, bu da yediğiniz miktarı azaltır.

Ketojenik diyet, çocuklarda epilepsi gibi nöbet bozukluklarını tedavi etmek için neredeyse bir yüzyıl önce geliştirilmiştir.

İşte bilmeniz gerekenler.

Yüksek proteinli bir diyet değildir

Bazı insanlar, ketojenik diyetin düşük karbonhidrat olduğu için et severlerin hayali olduğunu varsaymaktadır. Ancak diyet aslında çok fazla protein içermez. Tipik dağılım yüzde 75 yağ, yüzde 20 protein ve yüzde 5 karbonhidrattır. Bu yüzden biftek değil de temel odak noktalarınız tereyağı, fındık yağı ve hindistancevizi yağı gibi yağlardır. Hergün, özellikle doymuş yağ olmak üzere çok fazla yemek yemenin uzun vadeli sağlık riskleri olup olmadığı hala belirsizdir.

Vejetaryenler için tehliklei olabilir

Vejetaryenler ve veganlar fasulye ve tahıl gibi sınırsız gıdalar olmadan protein ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler. Bazı sebzeler karbonhidrat içerdiğinden, keto planında sınırsız miktarda yiyemezsiniz.

Çoğu meyve tüketilmez

Küçük porsiyon meyvelerin ötesinde, meyvelere karbonhidrat açısından zengin oldukları için izin verilmez. Ketozisde kalmak için günde sadece kabaca 20 gram karbonhidrat yiyebilirsiniz ve bir büyük elma 25 gram karbonhidrat içerir.

Kabızlık ortaya çıkabilir

Kepekli tahıllar, baklagiller ve meyveler gibi yiyecekleri diyetinizden çıkardığınızda, zengin lif kaynaklarını kesersiniz. Diğer yaygın yan etkiler: Düşük kan şekeri ve karbonhidrat eksikliğinden sersemlik hissi.

Sosyal izoleye neden olabilir

Aile yemeği, arkadaşlar ile mutlu saatler, partiler ve yemekli davetler... Ketojenik diyette bu tarz yemeklere katılmak zordur. Kilo kaybı için ketozda kalmanız gerekir ve partilerde, akşam yemeklerinde ya da sadece bir sandviç yerken ketoz dışına çıkarsınız.

Abartılmış yararlar

Evet, ketojenik diyet takip edildiğinde muhtemelen kilo vermeye neden olacaktır. Ama ketojenik diyetin, akne tedavisi, yaşlanma belirtilerini yavaşlatma ve kanseri önleme etkisi ile ilgili tüm açıklamalar kanıta dayalı değildir.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ