Kereviz suyu zayıflatır mı

Yeni bir sağlık trendi haline gelen ve kilo vermeye yardımcı olup olmadığını merak edilen kereviz suyu hakkında tüm detayları Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin paylaştı.

Her sabah kereviz suyu içmek, genel sağlığı iyileştirmek ve kilo vermek için pazarlanan yeni bir sağlık trendi haline geldi. Kereviz ve suyunun çeşitli sağlık yararları olduğunu biliyor ve zayıflamanın bunlardan biri olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Neden içiyoruz

Kereviz suyunun zayıflama, bağırsak ve cilt sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli yararları olduğu iddia edilmektedir. Ve zayıflamak için tüketenler bir hayli fazla.

Bu trendi takip edenler, her sabah aç karnına 500 ml kereviz suyu içiyor. Bu popüler sebze, folat, potasyum, manganez ve A, C ve K vitaminleri dahil olmak üzere çok sayıda besin bakımından zengindir. Aynı zamanda harika bir riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Kerevizin suyunu elde ederken, bitki lifi kaybolduğu için ağırlık başına bu besinlerin daha fazlasını tüketirsiniz.

Kereviz suyunu tek başına tüketilebilir veya yeşil smoothie'ler gibi diğer içeceklere ekleyebilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı olur mu

Kereviz suyunun genellikle kilo kaybını arttırdığı söylenir. Her sabah kereviz suyu içmeyi savunanlar, her sabah 500 ml içmenin karaciğerinizde depolanan yağ hücrelerini parçalayıp çözdüğünü iddia ediyorlar. Bununla birlikte, bu iddia bilimsel kanıtlardan yoksundur ve daha fazla araştırılması gerekmektedir.

Ancak, kereviz suyu başka yollarla zayıflatabilir. Kilonuz, genel olarak gün boyunca tükettiğiniz kalori miktarına bağlıdır. Kereviz suyu kalori bakımından nispeten düşüktür ve 500 ml'si 85 kalori içerir. Şekerli kahve veya meyveli soda gibi yüksek kalorili içecekleri kereviz suyu ile değiştirmek, kilo vermeye çalışıyorsanız akıllıca bir seçim olacaktır.

Ek olarak, öğünlerden önce kereviz suyu gibi düşük kalorili içeceklerin tüketilmesi doygunluğu artırabilir ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir. Kereviz suyu sağlıklı, düşük kalorili bir içecek olsa da, uzun süreli kilo kaybının anahtarı tek bir yiyecekte yatmaz. Bunun yerine, egzersizi tüm yiyeceklere dayalı besleyici bir diyetle birleştirmeniz gerekmektedir.

Olumsuz yanları

Kereviz suyu genellikle güvenli olarak kabul edilirken, birkaç olası olumsuz tarafın farkında olmalısınız.

Lif kaybı

Kerevizi, çektiğinizde bitkinin faydalı diyet lifini kaybedersiniz. Bir kereviz, yaklaşık 9 sap, 9 gram lif içerirken, 500 ml kereviz suyu önemsenmeyecek miktarda içerir Lif alımının, sağlıklı bir bağırsaktan zayıflamaya kadar birçok faydası vardır.

Sodyum ekleyebilir

Kereviz suyunun bir diğer olası dezavantajı aşırı sodyum alımıdır. Kereviz, sodyum bakımından doğal olarak yüksektir, tek bir sap 32 mg sodyum içerir. Yetişkinlerin günlük sodyum alımları sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak 2.300 mg'ın altında tutulmalıdır. Bu nedenle, zaten çok fazla tuz tüketiyorsanız, bir bardak kereviz suyu aşırı sodyum almanıza neden olabilir. Aşırı sodyum alımı, kan basıncının artmasıyla bağlantılı olduğundan, yüksek tansiyon riski taşıyan kişilerin kereviz suyu içerken dikkatli olması gerekir.

Son not

Kereviz suyunun günlük içilmesi en son sağlık çılgınlığı olsa da, kendi başına kilo kaybına neden olmaz. Yine de, kereviz suyu yüksek kalorili içecekler yerine içiyorsanız kilo kaybına yardımcı olabilir. Dahası, iltihabı ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilo vermek istiyorsanız, yalnızca en yeni trende uymakla değil, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile bunu yapmayı deneyin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

02-10-2019 12:53:47

hahahahahahah, aynen :)

Veli 02-10-2019 12:26:18

Böyle ilginç yiyecek ve çaylar değil, dengeli beslenmek zayıflatır. Dengeli ve düzenli beslenmek ve spor.

Yıldo 01-10-2019 20:52:40

Az yeyin,hayvan gibi yemeyin kesinzayıflarsınız

Ali Bildi 01-10-2019 19:01:02

Herşey iyi,hoş, çok güzelde; Türkiyede bu sap kereviz yokki suyunu içelim.bizim ürettiğimiz ve sap değil kök kereviz.üreten birkaç firma var, onuda bulabilirsen,ulaşabilirsen. Bardağı 30 tl ye gelir. Yani bu iş biraz bizim ülkemizde hayal.

YORUM YAZ