Kendi yağınızla gençleşebilirsiniz

Yağ enjeksiyonu ile cilt gençleştirme yöntemi sayesinde yaşlılığı erteleyebilirsiniz.

Yıllar geçtikçe yaşlanmanın da etkisi ile yüzün yumuşak dokuları kemiğin üzerinden aşağı doğru kayarken, deri altında destek görevi yapan yağ dokusu da hacmini gittikçe kaybeder. Tıpta henüz sonsuz gençliğin sırrı bulunamadı; ancak yaşlılığı ertelemek için bazı olanaklar mevcut. Yağ enjeksiyonu ile cilt gençleştirme yöntemi de bunlardan biri. İşte detaylar.

Yağ hücreleri cildi gençleştiriyor

Gençlik döneminden itibaren düzenli cilt temizliği, uygun nemlendiricilerin kullanılması, güneşin zararlı etkilerinden korunma gibi önlemleri alan kişilerde bile yılların etkisi görülmeye başladığında artık minik cerrahi müdahalelerin zamanı gelmiş demektir. "Yağ enjeksiyonu” bu işlemlerin ilk adımı olarak adlandırılabilir. Yüzde derin çizgiler, yanaklarda ve göz altlarındaki çöküklükler için ideal bir işlemdir. Çizgilenmeler çok derinleşmiş, deride kalıcı iz ve katlanma aşamasında ise görülen etki az olabilir ancak yine de bu bölgeye deri altından yapılan desteğin önemi büyüktür. Çünkü verilen yağın bir kısmı vücut tarafından emilirken aynı zamanda kollajen üretimi de artmaktadır. Üstelik yağ hücresi bir çeşit kök hücre gibi davranarak cildinizi gençleştirir, canlılık kazandırır. Araştırmalar enjeksiyonlu ve enjeksiyonsuz ciltlerin hücre yapısındaki farklılıkları göstermektedir.

Göbek, kalça ya da bacaklardan yüze

Estetik nedenlerle de yapılsa bu girişim önemli bir işlemdir. Ameliyathane şartlarında yapılması gerekmektedir. Çoğunlukla lokal anestezi ve sedasyon altında; göbek, bacak içi, kalça gibi bölgelerde fazla olan ve çıkıntıya neden olan yağın, küçük bir delikten alınarak yüzde gerekli görülen yerlere verilmesi yaklaşık bir saatlik bir müdahaledir. İşlem sonrasında yüzde ödem, yağ alınan yerde de morluk olacaktır. Bunlar bir hafta ya da on gün kadar devam eder. Çalışanların bu süre içinde çalışmasına bir engel olmamasına rağmen görüntü nedeniyle dinlenmelerini önerilmektedir. Ödem hızla kaybolarak istenen dolgunluk ortaya çıktığında, yüzde istenen dinginlik sağlanmış olur.

Etkisi yıllarca sürebiliyor

Yüzdeki bu yeni görünüm aslında yıllarca sürebilir ancak kişinin anatomik ve dokusal özelliklerine göre 6 ay ile bir yıl içinde etkisi azalır. Kalan kısım genellikle ilk verilen hacmin %60-70'i civarındadır, ender olarak tamamına yakın kısmının emildiği de görülebilir. Bir süre sonra etkisi geçmiş gibi görülse bile; derinin katları içindeki olumlu etkileri mikroskopik düzeyde devam eder ve enjeksiyon yapılmamış ciltten farklılıklar gösterir. Bu yöntem sarkmış bir cildi ve derin kırışıklıkları düzeltmez. Bu işlem, yüze yapılan estetik cerrahi girişimlerin ilk basamağıdır. Ayrıca yüz germe için doktora başvuran hastaların bazılarına bu ameliyat sırasında yağ enjeksiyonu da uygulanarak daha mükemmel sonuçlar elde edilir.

Yorumlar

YORUM YAZ