Kendi fönünüzü çekerken yaptığınız 8 hata

Saçlarımız genetik olarak kıvırcık veya dalgalı. Bir de saçlarınız kalın ve kabarıksa şekil vermek oldukça zor olabiliyor. Şaç şekillendirmek içinde en çok kullanılan yöntem fön çekerek şekil vermek. Evde herkesin yapabileceği bir işlem fakat kuaförde çekilmiş gibi sonuçlar asla elde edilemiyor. Çünkü fön çekerken yaptığınız hatalar güzel görünümlü saçlar için engel oluşturuyor.

Abone Ol 

Evde fön çekerken dikkat edilecek bir kaç önemi nokta ile kuaför elinden çıkmış gibi güzel görünümlü saçlar elde etmek mümkün.  Fön çekerken en sık yapılan hatalar neler?

Evde fön çekmenin püf noktaları - Saç Bakımı

Profesyonel fön makinesi kullanmama

Profesyonel fön makinesi kullanmıyorsanız güzel sonuçlar elde etmeniz mümkün değil. Evinizdeki amatör saç kurutma makineleri iyi bir sonuç vermez. Tam tersine şekil vermeye çalışırken saçlarınıza zarar verirsiniz.  Turbobella, Elchim ya da Parlux gibi profesyonel kuaför fön makineleri üreten markaların makinelerini tercih edebilirsiniz..

Profesyonel fön fırçası kullanmama

Profesyonel fön makinesi fırçanızın da profesyonel olması çok önemli. Fön fırçanızın da profesyonel olması ve saçınızın uzunluğuna ve yapısına doğru bir boyda olması gerekmektedir. Uzun saçlarda daha geniş fırçalar, kısa saçlarda daha dar fırçalar kullanılır.Marketlerde satılan fırçalar ile fön çekemezsiniz. Bu fırçaların kılları profesyonel bir fön makinesinin ısısı karşısında önce yumuşayar sonra deforme olur. Fırça tamamen bozulur ve iş görmez hale gelir. Profesyonel fırçalar sert polyamid kıldan imal edilir. Bu malzeme esnek kalabilirken yüksek ısı karşısında deforme olmayacak dirence sahip olmalıdır

Sıcak su ile saç yıkama

Sıcak su ile saç yıkamak en büyük yanlışların başında gelir. Saç keratin bağlardan oluşur. Sıcak su bu bağların aralarının açılmasına ve saçın parlaklığını yitirmesine neden olur. Sıcak su ile saçınızı yıkarsanız ardından gerçekleştireceğiniz fön işleminin kalıcılığı hem daha kısa sürer hem de saçlarınız çok mat bir görüntü sergiler. Saçınızı fön çekmek için yıkıyorsanız, dayanabileceğiniz ve hasta olmayacağınız kadar soğuk su ile yıkarsanız parlaklığı artar. Unutmayın ne kadar soğuk su ile yıkarsanız saçınız o kadar parlak

Fön Çekmenin Zararları

Islak saça fön çekmek

Fön çekmeden önce saçı belli bir seviyede kurutmanız gerekiyor. Islak saçınıza fön çekerseniz saç telleriniz zarar göreceği gibi saçlarınız aynı zaman da kabarır. Önce saçların ıslaklığı bir havlu yardımı ile kurulanmalı. Daha sonra fön çekmeye başlamadan saçın üzerindeki ekstra nem alınmalıdır. Fön çekilecek saç çok çok hafif nemli olabilir

Saçı uygun şekilde bölümlere ayırmama

Fön çekerken saçlarınızı bölümlere ayırmak oldukça önemlidir. Bir kaç toka yardımı ile saçının 4’e ayırarak fönünü çekebilirsiniz. Hızla fön çekmek için fırçanızın alabileceğinden daha geniş saç bölümlerini fönlemeye çalışırsanız saçlarınız kabaracaktır. .

Saç diplerine saç kremi uygulama

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kremi kullanmanız saçınızın daha kolay taranması ve karışmaması  için önemli bir husustur. Kremi saçlarınızın diplerine değil de uçlarına sürmeniz gerekir. Diplere uygulanan saç kremi diplerde saç telinin daralmasına neden olur. Diplerde daralan saç telleri doğal şekilde tutunmakta zorlanır. Bu da fön sonrasında saçların hacmini tamamen kaybetmesine ve sönük bir görüntüye sahip olmasına neden olur.

Saç Kremi Faydaları Nelerdir? - Akademi Saç Terapi

Doğru el pratiğini edinememe

Kendi kendine fön çekmek başka birine fön çekmekten daha zor bir işlemdir. Pek çok kuaför kendi kendine fön çekemez. Çünkü kendi kendine fön çekerken fırça ve fön makinesinin koordineli hareketlerini organize etmek farklı bir tecrübe gerektirir. Kendi kendine öğrenmeye çalışanlar için bu süreç uzun olabilir. Ancak pek çok zeki insan Youtube üzerinde kendi kendine fön çekmek ile ilgili videoları izleyerek kısa sürede bu işi öğrenebiliyorlar. Daha önce kendi kendine fön çekme konusunda deneyim kazanmış kişiler izlendiğinde ve aynen taklit edildiğinde fön işlemi giderek kolaylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu