Kemoterapi öncesi ve sonrasında uygulanması gereken cilt bakım rutinleri

Abone Ol 

Kemoterapi, kanser için yaygın bir tedavi yöntemidir. Kanseri etkili bir şekilde tedavi etme söz konusu olduğunda birçok potansiyel faydası vardır, ancak aynı zamanda yan etkilere neden olma eğilimindedir. Diğer olası yan etkilerin yanı sıra kemoterapi cildinizin dokusunda, renginde veya sağlığında değişikliklere neden olabilir. Rahatsızlığı en aza indiren adımlar da dahil olmak üzere kemoterapinin ciltle ilgili yan etkilerini yönetmek için adımlar atabilirsiniz.

Kemoterapi öncesi ve sonrasında uygulanması gereken cilt bakım rutinleri #1

Kemoterapi sırasında cildinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Kemoterapi cildinizi çeşitli şekillerde etkileyebilir. Örneğin, kemoterapi sırasında cildiniz kuru, pürüzlü, kaşıntılı ve kırmızı olabilir. Ayrıca soyulma, çatlaklar, yaralar veya kızarıklıklar yaşayabilirsiniz. Kemo, cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirerek güneş yanığı riskini artırabilir.

Kemoterapiden ciltle ilgili yan etkilerin korunmasına ve hafifletilmesine yardımcı olmak için:

– Doktorunuza veya hemşirenize, kullanmanız gereken belirli cilt ürünleri türleri olup olmadığını sorun. Genel olarak, kuru cilt sabunları gibi hafif kokusuz ürünleri seçmek en iyisidir .

– Parfüm, kolonya, tıraş losyonu ve diğer alkol bazlı ürünlerden kaçının. Doktorunuz veya hemşireniz ayrıca belirli tipte terlemeyi önleyici veya deodorantlardan kaçınmanızı tavsiye edebilir.

– Sıcak su yerine soğuk veya ılık suda kısa duşlar veya banyolar yapın. Bitirdiğinizde, cildinizi yumuşak ve temiz bir havluyla nazikçe kurulayın.

– Duşunuzu veya banyonuzu bitirdikten sonra, hala nemliyken cildinize kokusuz bir nemlendirici losyon, mineral yağ veya bebek yağı sürün.

– Cildiniz ağrıyor veya tahriş oluyorsa, daha az tıraş olmayı veya hiç tıraş olmamayı düşünün. Tıraş yapıyorsanız, genellikle daha nazik bir seçenek olan elektrikli tıraş makinesi kullanın.

– Bol giysiler giyin çünkü cildinize sürtünmesi ve tahrişe neden olması daha az olasıdır. Giysileri hafif, boyasız ve kokusuz bir deterjanla yıkayın.

– SPF 30 veya üzeri güneş kremi ve dudak balsamı, geniş kenarlı bir şapka ve uzun kollu giysiler kullanarak cildinizi güneş ışığından koruyun. Güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarıda geçirdiğiniz süreyi sınırlamaya çalışın ve solaryumdan kaçının.

– Doktorunuz veya hemşireniz size sıvı alımınızı sınırlamanızı tavsiye etmedikçe, her gün 2 ila 3 litre su veya diğer sıvıları için.

Bazı durumlarda doktorunuz veya hemşireniz cilt semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir. Örneğin, ilaçlı kremler veya merhemler, oral kortikosteroidler veya antibiyotikler veya diğer tedavileri reçete edebilirler. Cildinizde açık yaralar oluşursa, bunları yumuşak sabun ve su ile dikkatlice temizleyin. Onları temiz bir bandajla örtün. Kızarıklık, şişme, drenaj veya irin gibi enfeksiyon belirtileri için bunları düzenli olarak kontrol edin. Bir enfeksiyon geliştirdiğinizden şüpheleniyorsanız veya alerjik reaksiyon yaşıyorsanız, hemen doktorunuz veya hemşirenizle iletişime geçin. Bazı durumlarda enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar ciddi ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir.

Kemoterapi öncesi ve sonrasında uygulanması gereken cilt bakım rutinleri #2

Nasıl kendin gibi görünebilir ve hissedebilirsin?

Kemoterapinin ciltle ilgili yan etkileri geçici olma eğilimindedir. Ancak, bir endişe kaynağı olabilirler. Kendiniz gibi görünmüyor veya hissetmiyorsanız, bu genel tedavinizi daha stresli hale getirebilir. Bazı durumlarda, makyaj uygulamak kemoterapi sırasında görünümünüz hakkında daha güvenli veya rahat hissetmenize yardımcı olabilir. 

Örneğin, aşağıdakilere yardımcı olabilir:

– Cildinizin dokusunu veya tonunu eşitlemek için yüzünüze silikon bazlı bir makyaj astarı uygulayın.

– Yüzünüzün kırmızı veya koyu bölgelerine kremsi bir kapatıcı sürün. Renk düzeltici krem, mineral makyaj tozu veya fondöten uygulamak da yardımcı olabilir.

– Yüzünüze bir ışıltı vermek için yanaklarınıza allık uygulayın, kulak memelerinize doğru yukarı doğru karıştırın.

– Dudaklarınıza daha fazla renk vermek için renkli dudak balsamı veya nemlendirici ruj kullanın.

– Kirpiklerinizi veya kaşlarınızı kaybettiyseniz, kirpik ve kaş efekti oluşturmak için yumuşak bir eyeliner, kaş kalemi ve kaş tozu da kullanabilirsiniz.

– Tedavi sırasında cilt yapınız, tonunuz veya hassasiyetiniz değiştiyse, genellikle ulaştığınızdan farklı ürünler kullanmanız gerekebilir.

– Enfeksiyon riskini sınırlamak için tedavi sırasında ve sonrasında kullanmak üzere yeni makyaj malzemeleri satın alın. 

– Makyajınızı düzenli olarak değiştirin ve uygulamadan önce daima ellerinizi yıkayın. 

Kemoterapi öncesi ve sonrasında uygulanması gereken cilt bakım rutinleri #3

Kemoterapi cildi nasıl etkiler ve nelere dikkat etmeliyim?

Kemoterapinin bazı cilt yan etkileri diğerlerinden daha yaygındır. Örneğin, kemoterapinin cilt kuruluğuna, kızarıklığa ve güneş hassasiyetine yol açması çok yaygındır. Bazı yan etkiler daha az yaygındır, ancak daha şiddetlidir. Radyasyon tedavisi gördüyseniz, kemoterapi radyasyon geri çağırma olarak bilinen bir cilt reaksiyonunu tetikleyebilir. Bu reaksiyonda, vücudun radyasyonla tedavi edilen bölgelerinde güneş yanığı benzeri bir döküntü gelişir. 

Belirtiler şunları içerir:

– kırmızılık

– şişme

– ağrı veya hassasiyet

– kabarcıklar veya ıslak yaralar

– cilt soyulması

Nadir durumlarda, kemoterapi alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu, cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun bir veya daha fazla bölümünde semptomlara neden olabilir. Örneğin, alerjik reaksiyonun olası belirtileri ve semptomları arasında ani veya şiddetli kaşıntı, kurdeşen veya kızarıklık bulunur.

Kemoterapi öncesi ve sonrasında uygulanması gereken cilt bakım rutinleri #4

Dipnot

Kemoterapiden ciltle ilgili yan etkiler geliştirirseniz, doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun. Semptomları tedavi etmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilirler. Nemlendiriciler, kuru cilt sabunları ve hassas ciltler için çamaşır deterjanları gibi nazik, kokusuz ürünler kullanarak cildinizi korumaya ve yatıştırmaya yardımcı olabilirsiniz. Hijyen veya makyaj rutininizi ayarlamak, tedavi sırasında nasıl göründüğünüz konusunda daha iyi hissetmenize de yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu