Kefirin mucizevi 5 faydası

Süt ürünlerinin sağlığımıza olan yararları birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Bir çeşit fermente edilmiş süt ürünlerinin alt kolu olan kefir probiyotik özellikler taşır. İşte uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde dahi kullanılan kefirin 5 faydası...

Abone Ol 

Sütün mayalanması Türk kültüründe ve diğer tüm medeniyetlerden çok farklı biçimde yorumlanmıştır. Kefir ve yoğurt mayalarının keşfedilmesi ile bugün tıp dünyasında isminden sıkça söz edilen pek çok farklı besinler ortaya çıkmıştır. Baskın probiyotik özelliği ile diğer süt ürünlerinden daha etkili faydalarından söz edebileceğimiz kefir; günümüzde oldukça uzun bir faydalar listesi ile karşımıza çıkar. Peki, kefirin insan vücuduna faydaları nelerdir?

Sindirim sistemini düzenler

Kefir ve Faydaları | Probiyotik, Bağışıklık Sistemi ve Bağırsak İyileştirici

Kefir, faydalı bakteriler bakımından çok önemli bir besindir. Bu bakteriler bağırsak florasında yer alır ve besin bileşenlerinin vücutta kullanılabilir hale gelmelerini sağlar. Bağırsaklarımızda yeterince bakteri olmaması durumunda, sindirim sistemi sorunları yaşarız, bağırsaklarımızda yeterli bakterinin olmaması durumunda besinler sindirilemez ve posa olarak atılır. Besinlerin bileşenlerinden faydalanamayan insan vücudu, sağlıksız hale gelebileceğinden, sindirim sisteminin çökmesine sebep olacaktır.

Alerjilere ve alerjik astıma karşı savaşır

Alerjik Astımın 5 Belirtisine Dikkat - Memorial

Bağışıklık sistemimizin çeşitli gıda ve maddelere karşı gösterdiği aşırı reaksiyonlara alerji adı verilir. Belirli durumlarda bu alerjik reaksiyonlara astım da eşlik edebilir. Alerji ve astımdan doğal yollarla kurtulmaya yarayan kefir çok etkilidir, özellikle antibiyotik kullanan kişilerin faydalı mikropları yerine koymak için kefir içmesi alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını azaltabilir.

Kolesterol düşürücü bir niteliği vardır

Cómo hacer kéfir de agua y de leche casero l Hogarmania

Günde bir bardak düzenli tüketimi durumunda kötü kolesterol değerlerinde düşüş yaşanmaktadır. 2017 yılında İran’da yürütülen bir çalışmada; bir grup kadına düzenli ölçülerde az yağlı süt ve kefir kontrollü ölçüde verilmiştir. Belirli bir süre sonra, gözlemler sonucu kefir tüketen gruptaki kadınların kötü kolesterollerinin yüksek oranda düştüğü saptanmıştır. Kefir tüketiminin kolesterol düşürücü özelliğine dair kesin bilimsel veriler sınırlı olmasına rağmen, çeşitli deneylerinin sonuçlarında kefirin kötü kolesterolde düşüşe yol açtığı gözlemlenmiştir.

İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar enfeksiyonu neden olur? Belirtileri ve tedavi yolları… - Son dakika sağlık haberleri – Sözcü

Kefir, içinde bulunan probiyotiklerle idrar yolu problemlerinde olumlu etki yaratmaktadır ve iyileşme sürecine katkıda bulunur. Eğer sık sık idrar yollarınızla ilgili problem yaşıyorsanız, kefir ve probiyotik türleri olan; yoğurt, peynir gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin. Düzenli olarak kefir tüketmek, idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı bir besindir

Kefir Diyeti Nasıl Yapılır? - Örnek Kefir Diyeti Listesi | KAHVEKAFE - Kahve Dünyasından Bilgiler ve Tarifler

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlayan kefir, özellikle son dönemde diyetlerin vazgeçilmez besinlerinden biri haline geldi. Hazımsızlık ve sindirim sorunlarıyla mücadelede önemli rol oynadığı için daha hızlı çalışan ve yağları depolamadan vücuttan atan bir sisteme sahip olmanızı sağlar , dolayısıyla kısa sürede sağlıkla zayıflamanıza destek olur. Eğer kilonuza dikkat ediyorsanız ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorsanız, düzenli kefir tüketmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu