Kedinizin uyuma şekli size ne anlatıyor

Sevimli ev arkadaşlarınız uyuma şekli ile de duygularını ifade etmenin bir yolunu bulmuş görünüyor. Peki, siz bu işaretleri biliyor musunuz?

Evde ya da sokakta kedi arkadaşlarınızı ne kadar tanıyorsunuz? Her ne kadar bizimle konuşamasalar da, bazen miyavlama şekilleriyle, bazen de yürüyüşleriyle gerçek duygularını ele veriyorlar. Kedinizi ya da kedileri daha yakından tanımanın yollarından biri olan uyuma pozisyonlarının altında yatan sebeplerini sizler için hazırladık…

Kolunun üzerine yattığı pozisyon

Anlamı: Uyumaya çalışıyorum ama şuan tamamen rahat değilim.

Bu uyku pozisyonu son derece rahat ve güvenli gibi görünse de, aslında bir kedinin kendini tehlikede hissettiği ve savunmasız vücut parçalarını korumaya çalıştığı anlamına gelir. Kedi karnını gizler ve kuyruğunu vücudunun etrafında sarar. Bu vücut pozisyonu ayrıca kedinin vücut sıcaklığını daha iyi korumasını sağlar.

Uyuklar pozisyonda

Anlamı: Burada olmak çok iyi hissettiriyor.

Uyuklar pozisyonda uyuyan bir kedinin bulunduğu yerden son derece mutlu olduğu ve birlikte olduğu kişilerden keyif aldığı anlamına gelir. Her ne kadar kaçmaya hazır ve tetikte gibi görünse de, aslında uykum var, ama seninle de vakit geçirmek ve arada bana dokunduğunda sevgini hissetmek istiyorum anlamına gelir. Bu pozisyon aynı zamanda kedinin vücudunun ısınması veya soğuması için harcamak zorunda olduğu enerjiden tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Göbeğini açık pozisyonda

Anlamı: Sana çok güveniyorum.

Karın bölgesi, bir kedinin en savunmasız ve korumaya ihtiyaç duyduğu vücut kısımlarından biridir. Sevimli dostunuz göbeği açık bir şekilde sırt üstü uyuyor ve üstüne bacaklarını da açıyorsa, tebrikler, kediniz size sonsuz bir güven duygusu besliyor demektir. Bu uyku pozisyonu, evcil kedilerde daha yaygındır. Çünkü sokakta yaşayan kediler çevrelerinden gelecek tehlikelere daha açık konumdadır.

Gözleri yarı açık pozisyonda

Anlamı: Evet, elbette uyuyorum...

Kediniz ne kadar sevimli ve evcilleştirilmiş olursa olsun, kedigillerin yırtıcılığına sahiptir. Kediler, etraflarında olan herhangi bir şeye anında tepki vermeye hazır olmak ister, bu yüzden güvende hissetseler bile bazen kendilerini içgüdüsel olarak tehlike dürtüsüne teslim ederler.

doze yapma ve rahatlamak için en rahat pozisyonu bulma dürtüsüyle savaşmak zorunda kalırlar, ancak yine de nöbet tutulurlar. diğeri tamamen kapalı, yani beyninin bir kısmı uyurken diğeri uyanık.

Yan yatar pozisyonda

Anlamı: Uyku zamanı!

Bu, bir kedinin benimseyebileceği en rahat konumlardan biridir. Kendini güvende ve huzurlu hissettiğinden dolayı hayati organlarını korumaya ihtiyaç duymaz. Kedinin derin uykuda olması ve aklında endişelenecek bir şeyin olmaması muhtemeldir. Bu pozisyonda uyuyan kediler genellikle sahipleriyle güçlü bir duygusal bağlantıya sahiptir ve güvenlerini göstermekten korkmazlar.

Kıvrılmış pozisyon

Anlamı: Kendimi güvende hissediyorum.

Bu muhtemelen evcil kediler arasında en yaygın konumlardan biridir. Hem rahattır, hem de kedinin sıcak kalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda kedinin en hassas vücut parçalarını korur. Ayrıca kedinizin güvenli ve rahat hissettiğini gösterir. Ama dikkat edin! Bazen kediler, bazı sağlık sorunları nedeniyle acı çekerken bu pozisyonda uyumayı tercih eder. Evcil hayvanınızın davranışına dikkat edin, böylece rahatsız edici işaretleri kaçırmayın.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ