Kediler sahiplerinin kişiliğini yansıtıyor

Yeni bir araştırmaya göre tüylü arkadaşınız düşündüğünüzden daha akıllı olabilir.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bağımsızlıklarıyla meşhur kedilerin, özellikle dışa dönüklük, açıklık ve nevrotiklik veya duygusal istikrar gibi kişilik özelliklerinde sahiplerinin kişiliğini taklit ettiği bulundu.

3000 kedi ve kedi sahibi katılımcı ile yapılan çalışmada, katılımcıların kişilik özelliklerini ölçen çeşitli sorular soruldu. Katılımcılardan, dışa dönüklük, uyumluluk, açıklık, vicdanlılık ve nörotizm ile ilgili soruların cevapları istendi.

Kediler sahibini taklit ediyor

Bulgular mı? Sahiplerinde daha baskın görünen bazı özellikler kedilerinde de gözlendi. Örneğin, nevrotiklik kategorisinde daha yüksek puan alan sahipler, davranış problemleri gösteren kedilere sahipken, kendilerini daha dışa dönük olarak değerlendiren sahiplerin sosyal olmaktan hoşlanan kedileri olduğu gözlendi.

Bu çalışma, ebeveynlik stillerinin çocuğun kişiliğini nasıl etkileyebileceği konusundaki önceki çalışmalara da uymaktadır.

Birçok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarını bir aile üyesi olarak görüyor, onlarla yakın sosyal bağlar oluşturuyor. Dolayısıyla, evcil hayvanların onlarla etkileşime girme ve onları yönetme biçimimizden etkilenmesi ve her iki faktörün de kişilik farklılıklarımızdan etkilenmesi çok olası.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ