Kediler miyavlarken ne demek mi istiyor?

Hayvanlar konuşabilseydi o zaman birçok şey daha kolay olurdu ve biz evcil hayvan sahipleri, sevgililerimizin bizden ne istediğini hemen bilirdik. Özellikle kedi severler, dört ayaklı arkadaşlarının neden miyavladığını merak ederler. Olası nedenleri buradan okuyabilirsiniz.

Abone Ol 

Keşke dostlarımız konuşabilse, dertlerini bize anlatsalar diye düşünenlerdensiniz dimi? Onları bazen gözlerinden bakışlarından anlayabiliyoruz ama bazen de anlayamayabiliyoruz ama kediler dertlerini miyavlayarak anlatmaya çalışırlar işte miyavlama sebepleri..

İlgi çekme

Kediniz sadece ilgiye ihtiyaç duyuyor olabilir. Sıkılmış ve biraz oyun oynamak istiyor olabilir. Kediniz her miyavladığında ona karşılık vermeyin. Bunun yerine sakinleştiğinde ona ilgi gösterin. Eğer miyavlamaya devam ederse sakinleşene dek yanından uzaklaşın. Yanından uzaklaşmak bitip tükenmeyen miyavlamalar için geçerlidir. Her gün kedinizle yeterince vakit geçirdiğinize emin olmalısınız. Kedinizle oyunlar oynamanız onun sağlığı açısından da iyi bir egzersizdir.

Hastalıklar

Miyavlama kedilerin iletişim kurma şekillerinden biridir ve bunu iyi hissetmediğini size anlatmak için kullanabilir. Kediler hastalık semptomlarını gizlemekte iyilerdir. Miyavlamak ya da çeşitli sesler çıkarmak, mamaya ilgi göstermemek kontrol gerektiren bir hastalığın habercisi olabilir. Sürekli miyavlama aşırı aktif tiroid, böbrek hastalığı, idrar yolu hastalıkları ya da diğer rahatsızlıkların habercisi olabilir. Eğer bu davranış şekli kedinizde yeni oluşmuşsa veteriner kliniğine yapacağınız bir ziyaret akıllıca bir tercih olacaktır.

Açlık

Genelde kediler 2 sebeple miyavlar: Açlık ve tuvalet ile ilişkili sorunlar. Eğer mama kabı boş ise bunu farkettiğinize emin olmak isteyebilir. Yine mama konusunda her sabah kuru mama ve her akşam yaş mama verme gibi bir ritüeliniz varsa bunu size hatırlatmak için de miyavlıyor olabilir. Kedinize yeterli miktarda kedi maması verdiğinize ve mamanın yendiğine emin olun. Bunu yaparken de su kabını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Stres

Evdeki değişimler, yeni insanlar, yeni hayvanlar kedinizde stres oluşturabilir. Eğer kediniz bu değişimler esnasında çok fazla miyavlıyorsa, bunun kediniz için “Bundan hoşlanmadım” ya da “Bu konuda kendimi iyi hissetmiyorum” anlamına geldiğini anlamalısınız. Eğer evinize başka bir kedi geldiyse onu doğru şekilde kedinizle sosyalleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yaşlılık

Kedilerde tıpkı insanlar gibi yaşlandığında kafa karışıklığı yaşayabilirler. Yaşlı kedilerde zihinsel bulanıklık yaygın görülen bir durumdur ve kediniz bu durumdan ötürü miyavlıyor olabilir. Kediniz geceleri miyavlamaya devam ediyor ve sürekli bir şeylerin üzerine atlıyorsa geceleri açık bir ışık bırakın. Ayrıca böyle durumlarda veteriner kontrolü sizin ve kediniz için faydalı olabilir.

Kızgınlık

Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde fazla ses çıkarma eğilimindedir. Bunun amacı erkek kedilerin dikkatini çekmektir. Erkek kedilerde eğer çevrelerinde kızgınlık döneminde bir dişi kedi olduğunu farkederlerse çeşitli sesler çıkaracaklardır.

Merhaba

Bazen kediniz sadece “Merhaba” demek için miyavlıyor olabilir. Eğer kediniz işten eve gelmeniz ya da sabah uyanmanız gibi spesifik durumlarda miyavlıyorsa size sadece “Günaydın” ya da “Hoşgeldin” diyor olabilir. Eğer kedinizle ilgilendikten sonra sakinleşiyorsa bu miyavlamalar gayet normal karşılanmalıdır. Ancak bu davranışın sürekli artacak şekilde devam ettiğini gözlemliyorsanız miyavlamanın altında başka bir sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu