Katarakt nasıl gelişir?

Abone Ol 

Katarakt Dünyada genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülen körlüğün başlangıç sebeplerinden biridir. Yaşımız ilerledikçe lens saydamlığını kaybetmeye başlar. Gözün doğal, saydam merceğinin bulanıklaşmasına katarakt adı verilir. Bu değişimi görme kalitesinde azalma, renkleri daha soluk görme, sisli bir perde arkasından bakıyormuş gibi hissetme şeklinde algılarız. Başlangıç katarakt hastalığında kullandığımız gözlükler bu şikayetlerin bir miktar azalmasına yardımcı olabilir. Vitamin ve minarallerden zengin doğal bir diyet ve zararlı ultraviyole ışınlardan korunmamızı sağlayacak bir güneş gözlüğü, başlangıç kataraktı olanların alabileceği en önemli tedbirlerdir.

Katarakt nasıl gelişir? #1

Katarakt belirtileri nelerdir?

Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet (göz kamaşması), çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi kataraktın belirtisidir. Bazı Nükleer tipte kataraktta, kataraktlı lensin şişmesiyle bazı hastalar yakını daha iyi gördüklerini fark edebilirler.

Katarakt nasıl gelişir? #2

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

– Katarakt ameliyatı sonrası hasta hafif yiyeceklerle beslenmelidir.

– Ameliyattan sonra 1 hafta ağır yükler kaldırılmamalıdır.

– Ameliyat olan kişi, ameliyat günü sonrası araba kullanmamalıdır. 

– Duş alımı konusunda da, göze su değmediği sürece duş alınabilir. 

– Ameliyat sonrası göze baskı uygulanmamalı ve darbelerden korunmalıdır. 

– Ameliyat sonrası ilk gün gözlerde bulanık görülebilir ve normal bir olaydır. Sağlıklı bir şekilde yürüyebilmek için destek alınabilir. 

Katarakt nasıl gelişir? #3

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Katarakt ilerledikçe görme kaybı belirginleşir ve günlük işlerimizi yaparken ve çalışma hayatında zorlandığımızı hissederiz. Artık gözlüklerin de pek fayda etmediği bu dönemde katarakt ameliyatı olmayı değerlendirmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu