Kas ağrılarının sebebi korona stresi olabilir

Korona endişesinin yarattığı stres, hem psikolojik hem de fizyolojik etkilere neden olabiliyor. Op. Dr. Özgür Ortak, strese bağlı kas ağrıları ağrılarını anlatarak uyarılarda bulundu.

Günlük yaşamın stresine bir de korona endişesi eklendi. Hem psikolojik hem de fizyolojik etkilere yol açabilen ağır stres, kaslarda büyük bir gerilime yol açarak adale ağrılarına neden oluyor.

Korku, endişe, umutsuzluk, güvensizlik, heyecan gibi duyguları barındıran stres oluşumunun zamanla vücutta gerilime yol açtığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, bu gerilim ise kas ağrıları (miyofasiyal ağrı) olarak ortaya çıktığını söyledi. Op. Dr. Ortak, miyofasiyal ağrıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir

Beyin, stres ile karşı karşıya geldiğinde, tehlike algılar ve şu emri verir; kaç ya da savaş! Vücut bu durumla mücadele edebilmek için kasları devreye sokar ve kaslarda gerilemeler ortaya çıkar. Bu gerginliğin needni stres hormonlarının ortaya çıkmasıdır. Kaslar o kadar çok gerilir ki ağrı verici kasılmalar oluşur. Savaşmanın ya da kaçmanın mümkün olmadığı durumlarda artan enerji ve kas gerginliği boşalamadığı için ağrılı kas spazmları ortaya çıkar. Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Stresin etkilerine karşı en hassas bölge olan sırt ve boyun kaslarında ise ağrılar daha yoğun hissedilir.

Stresin insan üzerinde yarattığı baskı bazen gerilim bazen de diş ve çene kaslarını sıkma ile kendini gösterir. Aşırı stres halinde yaşayan birçok insanın gece dişlerini gıcırdatması ve sabah ağrıyan bir çeneyle uyanmaları bu yüzdendir. Bu durum, çoğu kişide ağız ve diş problemleri dışında baş ağrısıyla sonuçlanır.

Uyku problemlerine de yol açabilir

Stres, kaslarda gerginliğe ve zorlanmaya sebebiyet veriyor. Zorlanmış adalelerde tetik noktaların oluşumu daha fazla oluyor. Bu durum kişinin uyku sorunları çekmesine, uyku sırasında rahat bir dinlenme pozisyonu bulunamamasına neden olabiliyor. Uyku sırasındaki yatış pozisyonu değişikliği bir tetik noktayı uyararak, ağrı oluşmasına, uykudan uyanmaya ve zamanla kronik uyku problemlerine yol açıyor.

Stres sonucu oluşan kas ağrıları her ne kadar kalıcı bir probleme dönüşüp hayati bir tehlike yaratmasa da yaşam kalitesini düşürebiliyor. Bu sebeple birkaç basit tedavi yöntemiyle bu problemin üstesinden gelmek mümkündür. Kişiye uygun ilaçlar, fizik tedavi programları, diş sıkmayı önleyen splintler, cihazlar, gevşeme egzersizleri, ağrılı adalelere yönelik lokal enjeksiyonlar gibi birçok yöntem, uzman doktorun yönlendirilmesiyle uygulanabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ