Karpuzun mucize faydaları

Yazın vazgeçilmez meyvesi karpuzun faydaları saymakla bitmiyor!

Kan damarlarını rahatlatan ve dolaşımı hızlandıran karpuz libidoyu bile arttırıyor.

İşte yaz mevsimiyle özdeşleşen karpuzun mucize faydaları!

Karpuzun besin değerleri

Karpuz ve taze sıkılmış karpuz suyu domatesten daha fazla likopen içerir. Bu maddeler vücudun çalışmasını destekler. Bir fincan dilimlenmiş karpuzda sadece 25 kalori, 6 gram karbonhidrat, 0 yağ ve 0 sodyum bulunur. Bu porsiyonda karpuz günlük C vitamini ihtiyacının % 8'ini sağlar. Karpuzda bulunan A ve C vitamini antioksidanlar olarak bilinir ve hücrelerin zarar görmesini engeller.

Kalp hastalıklarını azaltır

"Beslenme ve Kalp Rahatsızlıkları: Sebep ve Önlemler" isimli araştırmaya göre likopen, damar sertliğini azaltıyor ve iyi kolesterolü destekleyerek kardiyovasküler hastalık riskinde düşüş sağlıyor. Yüksek miktarda likopen alan kişilerde kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğu görülüyor. Özellikle sigara içmeyen kişilerde kan dolaşımı ve kalp sağlığı yüksek oranlara çıkabiliyor.

Tansiyonu düşürür

"Amerikan Hipertansiyon Dergisi" isimli yayına bakacak olursak karpuz, obezite sorunu olan kişilerde tansiyonu düşürüyor. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor olsa da bugüne kadar yapılan incelemeler, karpuz ve karpuz suyunun damarlardaki basıncı azalttığını gösteriyor.

Uzmanlar karpuzun bu faydalarını belirtirken kesinlikle var olan hastalığın uygun tedavi olmaksızın iyileşmeyebileceğine de dikkat çekiyor. Bu nedenle söz konusu rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka doktora başvurması ve beslenme düzenini danışarak oluşturması gerekmektedir.

Yorumlar

YORUM YAZ