Karpuz çekirdeğinin inanılmaz faydaları

Özellikle yaz aylarında severek yediğiniz karpuzun çekirdeğinin de sağlığa inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Eminiz ki karpuzu hemen hemen herkes çok sever ve özellikle yaz aylarında ferahlatıcı etkisinden dolayı da çok miktarda tüketir. Sevrek yediğimiz karpuzun çekirdeği de kurutulup kavrulduğunda tadı oldukça güzel ve besleyici bir besin haline gelir. Bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük protein ihtiyacının % 60'ını karşılıyor. Yani protein içeriği çok yüksek bir besindir. Ayrıca içerisinde sporcuların kullandığı arginin adlı proteinden de bulunmaktadır. Bu protein genelde kas yapmak için tercih edilir. Büyüme hormonlarını tetikleyen özellikleri vardır. Ayrıca glukamik asit ve kas ve kemik yapısının oluşumu için önemli olan lizinin adlı protein yapıtaşını içermektedir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için yapay protein tozlarından kat kat faydalıdır.

Günlük magnezyum ihtiyacının tamamından fazlasını karşılar

Karpuz çekirdeğinde yüksek oranlarda önemli bazı mineraller de vardır. Bir fincan kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük magnezyum tamamından daha fazlasını karşılar. Ayrıca magnezyum, kan basıncını ve aynı zamanda kan şekeri üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve karbonhidrat metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca karpuz çekirdeği içeriğinde fosfor, demir, potasyum, sodyum, bakır, manganez ve çinko gibi önemli mineraller bulunmaktadır.

Kalp sağlığı açısından oldukça faydalı

Karpuz çekirdeğinde mono ve çoklu doymamış yağlar ve omega-6 içermektedir. Bu yağların yeteri kadar alınması da kalp sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Karpuz çekirdeklerinde bol miktarda B vitamini de bulunmaktadır.

Yorumlar

berfu 26-02-2016 15:59:29

eliiifffff elif agzının tadınıda bilirmiş

elif 26-02-2016 10:33:58

ay bayilirim karpuza... kavun incir, dud hurma ay ay bunlar cok güzel meyveler..

YOK ARTIK.. 26-02-2016 10:29:35

DİREKT BAĞIRSAKLARI DELİYOR.. İNANILMAZ FAYDALI...

YORUM YAZ