Karantinada daha enerjik olmak için ipuçları

Sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle yaşam tarzlarımız birçok yönden değişti ve daha fazla evde kalmak, enerji seviyelerimizi altüst etti. İşte evdeyken daha enerjik olmak için etkili ipuçları.

Küresel koroanvirüs salgını, yaşam tarzımızı çok yönlü olarak etkiledi. Normal rutinlerimiz değişti ve evdeyken enerji seviyelerimiz oldukça düştü.

Bu garip ve rahatsız edici zamanlarda, vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu, şu anda biraz halsiz hissetmenin neden doğal olduğunu ve enerji dolu hissetmek için neler yapabileceğinizi kendinize hatırlatmak iyi bir fikirdir.

Uykuya öncelik verin

Koronavirüs salgını, stres seviyelerini de etkiledi. Yüksek stres seviyeleri, uyku üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Bu yüzden, içinden geçtiğimiz bu dönemde uykularınızın normalden daha rahatsız olması çok olası ve bazı durumlarda daha fazla uyumanıza rağmen daha az dinlenmiş hissedebilirsiniz.

İyi bir gece uykusu, enerji seviyelerini korumanın anahtarıdır, bu nedenle sakinleştirici bir uyku ortamı yaratarak, yatmadan önce ne yediğinizi ve içtiğinizi izleyerek ve uykuyu engelleyebilecek aktivitelere dikkat ederek kendinize mümkün olan en iyi şansı vermeye çalışın.

İyi bir uyku ortamı oluşturmak için çok önemli olan, yatak odanızın kapatıp dinlenebileceğiniz bir yer olmasını sağlamaktır, bu da ideal olarak cihazları ve ekranları kapatmak anlamına gelir. Yatmadan önce telefonunuzla zaman geçirmeyi seviyorsanız, mavi ışık seviyelerini azaltan bir uygulama deneyin, mavi ışık uyku döngünüzde hasara yol açabilir.

Uyuduğunuz yeri çalıştığınız yerden ayırmak da önemlidir, özellikle birçok insan evde iş ve eğlence arasındaki çizgiyi çizmekte zorlanır. Mümkünse, oturma odasının belirlenmiş bir alanındaki masa gibi çalışma ve dinlenme arasında fiziksel bir engel oluşturmaya çalışın.

Diğer günlük aktiviteler de uykunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Kafein alımınıza dikkat edin. Akşam saatlerinde özellikle kahve içmemeye dikkat edin ve yatmadan önceki saatlerde hiçbir şey yememeye çalışın. Ayrıca yatmadan önce yapacağınız hafif bir egzersiz, vücudunuzu dinlendirici bir duruma sokmanıza yardımcı olabilir, daha ağır egzersizleri günün erken saatlerinde saklayın.

Sağlıklı beslenin

Diyet, enerji seviyeleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle stres seviyelerinin yüksek olduğu bu dönemde, evdeki sağlıksız atıştırmalıklar çok cazip gelebilir. Ancak şekerli atıştırmalıklar ve rafine karbonhidratlar, kısa vadeli enerji artışının yerini uyuşuklukla hızla değiştiren kan şekeri artışlarına neden olabilir. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamaya çalışın ve şekerli atıştırmalıklarınızı meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı alternatiflerle değiştirin.

Yeterli su içmek de enerji seviyeleri için çok önemlidir ve günde altı ila sekiz bardak su tüketimi önerilmektedir. Bunu yapmanın en basit yolu, yanınızda bir sürahi su veya büyük bir su şişesi bulundurmak ve her gün bitirmeyi hedeflemektir. Şekerli içecek ve kafein tüketiminizi sınırlamanız gerekse de, her zaman sade suya bağlı kalmak zorunda değilsiniz; bitki çayları güzel bir değişiklik yapabilir.

Aktif bir rutine girin

Sokağa çıkma kısıtlamalarından önce, birçok insanın hayatı bir rutin etrafında dönüyordu. Bazıları için bu, bir işe gidip gelme ile süren iş günüydü, bazıları için ise çocuklarının eğitimleri ve etkinlikleri etrafında dönen yoğun aile hayatları… Mart 2020'de günlük yaşamın koşuşturmacası durma noktasına geldiğinde, bu rutin birdenbire altüst oldu.

Kısıtlama döneminde, sağlıksız bir rutine girmeniz kolaydır. Günlük rutininize küçük ama etkili sağlıklı alışkanlıklar eklemek, bu rahatsız edici bir zamanda gerçek bir fark yaratabilir. Her gün aynı saatte uyanarak bir düzen oluşturmaya çalışın ve sizin için işe yarayan bir sabah rutini uygulayın. Ekranlar inanılmaz derecede yorucu olabilir, bu nedenle düzenli aralıklarla ekrana bakmak iyi bir fikirdir.

Tüm bunlarla birlikte, bu zor ve stresli zamanlarda kendimize karşı nazik olmayı da unutmamalıyız. Günlük yürüyüşe çıkmak yerine özellikle zor bir günün ardından kanepeye uzanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, o zaman bunu yapın ve bu konuda kendinizi yormayın. Bazen enerjiniz için en iyi şey öğleden sonraları kısa bir uyku uykusu olabilir!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ