Karaciğeriniz için en iyi ve en kötü gıdalar

Tükettiğimiz gıdalar karaciğeri doğrudan etkiler. Sağlıklı ve dengeli beslenme karaciğer için hayati önem taşır.

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak genel sağlığınız için önemlidir. Şişkinlik, cilt bozuklukları, geçmeyen baş ağrıları gibi rahatsızlıklar karaciğer sağlığından kaynaklanabilir. İşte Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin'in açıklamasına göre karaciğer sağlığınız için tüketmeniz ve uzak durmanız gereken gıdalar…

Yağlı gıdalardan uzak durun

Patates kızartması ve hamburger karaciğer sağlığınız için kötü bir seçimdir. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri çok fazla yemek, karaciğerinizin işini yapmasını zorlaştırabilir. Zamanla siroz olarak bilinen karaciğerde iz kalmasına yol açabilecek iltihaplanmalara neden olabilir.

Kahve

Kahve içmeden geçirdiğimiz gün neredeyse hiç olmaz. Kahvenin karaciğeriniz için yararları olabilir. Araştırmalar, günde iki ila üç bardak kahve içmenin karaciğerinizi çok fazla alkol veya sağlıksız beslenmenin neden olduğu zararlardan koruyabileceğini göstermektedir. Bazı araştırmalar karaciğer kanseri riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Yeşil çay

Yeşil çay, kateşin denilen bir çeşit antioksidanla doludur. Araştırmalar, kateşinin karaciğer de dahil olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruyabileceğini öne sürüyor. Evde hazırlayacağınız bir yeşil çay ile çok miktarda kateşin tüketebilirsiniz. Kateşin özellikle sıcak yeşil çaylarda bulunur, buzlu veya soğuk yeşil çaylar çok daha düşük seviye kateşine sahiptir.

Badem

Badem iyi bir E vitamini kaynağıdır. Araştırmalar karaciğer yağlanmasına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bademler kalbiniz için de yararlı bir besindir. Ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ispanak

Koyu yeşil yapraklılar, karaciğerinizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan glutatyon adı verilen güçlü bir antioksidana sahiptir.

Alkol tüketimini sınırlayın

Çok fazla alkol tüketimi karaciğerinize zarar verebilir. Zamanla siroza neden olabilir. Arada sırada bile olsa, içki içmek karaciğere zarar verebilir.

Hazır gıdalardan uzak durun

Cips ve unlu mamuller ile ilgili problem genellikle şeker, tuz ve yağ ile doldurulmuş olmalarıdır. Yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Hazır, işlenmiş gıda tüketimini en aza indirin.

Yulaf ezmesi

Çok fazla lifli yiyecekler karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, diyet lifi tüketiminin karaciğer hastalıklarından uzak durmanın iyi bir yolu olduğunu gösteriyor. Diyet lifi ayrıca karın yağlarını atmanıza yardımcı olabilir.

Brokoli

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, diyetinize bol miktarda sebze ekleyin. Brokoli bu beslenme planınızın bir parçası olabilir. Bazı araştırmalar brokolinin karaciğer yağlanmasından korunmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Şekerden uzak durun

Çok fazla şeker karaciğere zarar verebilir. Eğer aşırıya kaçarsanız, karaciğeriniz çok fazla yağ üretir ve bu da karaciğer yağlanmasına yol açar. Karaciğerinize bir iyilik yapın ve tatlılara uzun bir müddet ara verin.

Su

Karaciğeriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı bir kiloda olmak ve kilonuzu korumaktır. Gazlı içecekler gibi şekerli içecekler yerine su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün kaç kalori kazanacağınıza şaşıracaksınız.

Tuz tüketimini sınırlayın

Çok fazla tuz tüketiminden kaçının. Araştırmalar, sodyum bakımından yüksek bir diyetin karaciğer hastalıklarının ilk aşaması olan fibrozise yol açabileceğini öne sürmektedir. Tuzu kesmek için yapabileceğiniz bazı pratik yollar var. Pastırma ya da şarküteri gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçının. Konserve sebzeler yerine taze sebzeleri tercih edin. Ve tuzu yemek masanızdan kaldırarak, göz önünde olmamasını sağlayın.

Yaban mersini

Yaban mersininde polifenol adı verilen ve çoğu zaman obezite ve yüksek kolesterolle el ele giden, karaciğer yağlanmasına karşı korunmanıza yardımcı olabilecek besinler var. Yaban mersini sevmiyorsanız, polifenoller açısından zengin diğer yiyecekler arasında bitter çikolata, zeytin ve erik bulunur.

Baharatlar

Karaciğerinizi ve kalbinizi aynı anda korumak ister misiniz? Yemeklerinizin üzerine bir miktar kekik, adaçayı veya biberiye serpin. Onlar iyi bir polifenol kaynağıdır. Ayrıca birçok tarifte tuzu azaltmanıza yardımcı olur. Tarçın, köri ve kimyon da denenebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Wine 19-02-2019 23:22:45

E hani günde bir kadeh şarap iyi geliyordu?

YORUM YAZ