Kansere savaş açan kuşkonmaz püresi

Diyetisyen Emre Uzun, kanserden korkan, ailesinde kansere yakalanmış insanlar bulunan herkes için özel bir tarif veriyor: Kuşkonmaz püresi...

Bu lezzetli ve sağlıklı tarifle hazırlayacağınız püreyi sofranızdan eksik etmeyin çünkü pürenin hazırlanmasında kullanılan her malzemenin tek tek kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor.

"Kuşkonmaz püresini günde ortalama 60 gramlık porsiyonlar halinde, 3 kez yiyebilirsiniz" diyen Dyt. Uzun, pürede kullanılan her malzemenin ayrı ayrı kansere karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu da belirttikten sonra bir de uyarıda bulundu: "Bu, kişiye özel bir tarif; bir öneri... Biz sadece kanserle savaştığı bilinen besinleri farklı bir tarifle bir araya getiriyoruz"

kuşkonmaz

Kuşkonmaz püresi

Malzemeler

- 2 su bardağı doğranmış koşkonmaz,

- 1 su bardağı su,

- 1 çay kaşığı deniz tuzu,

- 1/4 çay kaşığı karabiber,

- 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,

- 1 yemek kaşığı saf tereyağı.

kuşkonmaz püresi

Yapılışı

Önce suyu tencerede kaynatın. İsterseniz su yerine kemik suyu da kullanabilirsiniz. Kuşkonmazların alt tarafından 2 santim kesin ve suyun içinde haşlayın. Suyu süzün ve kuşkonmazın soğumasını bekleyin. Daha sonra haşlanmış kuşkonmazları patates püresi kıvamına gelene kadar ezin. İsteğe bağlı olarak kuşkonmazları ezerken deniz tuzu, karabiber, Hindistan cevizi yağı ve tereyağını da ekleyin. Püreniz hazır!

Şifa olsun...

kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Pürede kullanılan her besinin kendi başına kansere karşı etkili olduğunu söylemiştik. Örneğin kuşkonmaz... Dyt. Uzun kuşkonmaz için "Yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Özellikle A ve C vitaminiyle selenyum. Ayrıca beta karoten bakımından zengin olduğu için de antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar da kansere karşı koruyucudur" dedi. Kuşkonmazdaki "saponin"in de bir antioksidan olduğunu belirterek bu sayede hücrelerimizin oksidatif strese ve inflamasyona karşı korunduğuna, saponin'in antikarsinojen ve antiinflamatuar etki gösterdiğine değindi.

Kuşkonmaz aynı zamanda iyi bir folik asit kaynağı olduğu için yeni hücrelerin gelişimini destekleyip kanser hücrelerinin gelişimini önleyebiliyor. İyi bir lif kaynağı olduğu için de bağırsakları koruyup, kolon kanserine karşı da etkili bir rol oynuyor.

deniz tuzu

Deniz tuzu

Deniz tuzu, son yıllarda baştacı edildi diyebiliriz. Dyt. Uzun, bunun sebebini şöyle açıkladı: "Yapılan çalışmalara göre deniz tuzunun, bildiğimiz rafine tuza göre daha az mutajen etki gösterdiği ve kansere yol açma riskinin daha az olduğu kanıtlandı. Hatta aynı çalışmalara göre deniz tuzu kolon kanseri ve mide kanserine karşı da etkili... Tabii Dr. Johanna Budwig'in kanser hastalarına uyguladığı bir tedavi protokolünden söz etmeliyiz. Buna göre Dr. Budwig hastalarına, içine bir çay kaşığı deniz tuzu atılmış 4 litre su içmelerini de öneriyordu"

karabiber

Karabiber

Bu geleneksel baharat da mı kanser savaşçısı? "Evet!" Karabiberde bulunan luteolin kanser üzerinde olumlu etkilere sahip. Dahası, karabiber serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek antioksidan etki de gösteriyor.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Türk mutfağı Hindistan cevizi yağına pek alışık değil ama tereyağını epey seviyoruz diyen Dyt. Uzun, "Hindistan cevizi yağının % 50'sini laurik asitler oluşturur ve Avustralya Adelaide Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre bu laurik asit, bağırsak tümöründeki kanserli hücrelerin % 93'ünü 48 saat içinde yok etmekte... Hindistan cevizi yağı ayrıca antienflamatuar etkiye sahiptir ve hücrelerin orantısız büyümesini önler. İçeriğindeki p-dimetilaminobenzenin ise antikarsinojen etkiye sahiptir. Yine içerdiği ferulik asit ve p-kumadin adı verilen fenolik bileşikler de bağışıklık sistemini koruyup antikarsinojenik etki gösterir" ifadelerini kullandı.

tereyağıo

Tereyağı

İçerdiği dimetilaminobenzen bileşiğiyle tereyağının da anti kanserojen özellik taşıdığını vurgulayan Dyt. Uzun, tereyağının saf olması gerektiğini özellikle vurgulayarak, "Saf tereyağı yüksek miktarda karoten içerir. Beta karoten, A vitaminine dönüşerek lenfosit üretimini destekler ve bağışıklığı güçlendirir. D,K ve E vitaminleri bakımından zengindir. Çinko, bakır, manganez, selenyum gibi antioksidan özelliğe sahip mineraller içerdiği için de kansere karşı koruyucudur. Doğal tereyağının meme, prostat ve kolorektal kanserlerini önlemeye yardımcı olduğunu destekleyen çalışmalar da bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ