Kan sulandırıcı besinler nelerdir

Abone Ol 

Kanın pıhtı oluşturması ve bunun sonucunda damar tıkanıklığının önüne geçmek için kullanılan kan sulandırıcı maddeler, bazı sebze ve meyvelerin içeriğinde de bulunuyor.

İşte o besinler…

Badem- E vitamini kanın pıhtılaşmasını birkaç farklı şekilde azaltır. Bu etkiler, bir kişinin aldığı E vitamini miktarına bağlıdır. Badem, aspur yağı, ay çekirdeği ve kepekli tahıllar doğal E vitamini kaynakları olarak kullanılabilir.

Zerdeçal- Kan sulandırıcı besinler yer alan zerdeçalın birçok sağlık sorununda tüketiliyor. Kan akışını hızlandıran ve sindirim sistemini düzenleyen bir baharat olan zerdeçalın sıklıkla tüketilmesi öneriliyor.

Acı biber- Kırmızı acı biber özellikle Güney Doğu’da yemeklere ekstra tat vermesi ve iştah açması amacıyla kullanılan bir bitkidir. Kırmızıbiberin içindeki kapsaisin adlı madde, kanın pıhtılaşmasını önler.

Tarçın- Tarçın, güçlü bir kan inceltici madde içerir. Bununla birlikte tarçının uzun süreli olarak alınması karaciğer hasarına neden olabilir. Uzmanlar, kan pıhtılaşmasını önleyen besinlere tarçını örnek verirken dikkatli kullanılması gerektiğini de vurguluyor.

Kızılcık- Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin aynı zamanda kan sulandıran avokado, kiraz, kızılcık, mango, greyfurt ve ananas gibi meyveleri, sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girdiği için aynı zaman içerisinde tüketmemesi öneriliyor.

Papatya çayı- Kan sulandırıcı bitkiler arasında yer alan papatya çayının, kan sulandırıcı ilaç kullananların tüketmemesi öneriliyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu