Kan şekerini düşürmenizi sağlayan besinler

Şeker hastasıysanız ya da yemeği biraz fazla kaçırdıysanız, yükselen şekerinizi dengelemeye yardımcı besinleri sizler için hazırladık.

Koronavirüs sebebiyle hareketsiz kaldığımız şu günlerde hazım problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Her ne kadar yediklerimize dikkat etmeye çalışsanız da bazen ipin ucu kaçıyor olabilir. Böyle zamanlarda özellikle şeker hastalarının imdadına koşacak, kan şekerinizi kısa sürede dengeleyecek besinleri sizler için hazırladık. Bununla da yetinmedik şeker düşürme ve dengeleme etkisine sahip özel bir kür tarifi ekledik.

1. Tarçın

Tarçın, insülin duyarlılığını ve düşük kan şekeri seviyelerini geliştirebilir. Günde yarım çay kaşığından az olmak üzere, insülin hassasiyetini artırabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olur, böylece kişinin kalp hastalığı riskini de azaltır.

2. Yeşil çay

Diğer çay yapraklarından farklı olarak, yeşil çay fermente edilmez ve polifenolce yüksektir. Polifenol, kan şekerinin salınımını kontrol etmeye yardımcı olan ve vücudun insülini daha iyi kullanmasını sağlayan güçlü bir antioksidan ve hipo-glisemik bir bileşiktir.

3. Keten Tohumu

Yüksek lif içeriği sayesinde keten tohumu sindirime, ayrıca yağların ve şekerin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur.

4. Kakao

Kakao lif ve demir bakımından oldukça zengin. Ayrıca içerdiği magnezyum bakımından da etkili bir besin. Bu nedenlerle kan şekerini düşürmede de etkili olabiliyor.

Kan şekerini düşürme etkili özel kür

Elinizin altına bulundurabileceğiniz malzemelerle saniyeler içerisinde hazırlayabileceğiniz bu kür sayesinde, 15-20 dakikada kan şekerinizi düşürebilir ve dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bütün malzemeleri homojen bir şekilde karıştırıp yemek. İşte, malzemeler;

- 3 yemek kaşığı yoğurt

- 1 çay kaşığı toz tarçın

- 1 çay kaçığı keten tohumu

- 1 çay kaşığı çiya tohumu

- 1 çay kaşığı zerdeçal

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ