Kan grubunuz hakkında ne biliyorsunuz

Kan grubuna göre diyet yapılabilir mi? Kan uyuşmazlığı nedir? Metabolizmanın işleyebilmesi için hayati öneme sahip kan hakkında detayları Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin yazdı...

Kan grubu, ebeveynlerden miras kalan genler tarafından belirlenir. A, B, AB, O olmak üzere dört ana kan grubu vardır, ancak her grup Rh pozitif veya Rh negatif olabildiğinden, toplamda sekiz farklı kan grubu sınıflandırılmıştır.

Kan grubu çeşitleri

Kan grubu çeşitleri A, B, AB ve 0'dır. Kırmızı kan hücresinin yüzeyinde antijen adı verilen küçük bir protein parçası, hangi türün olduğunu belirler. A antijenine sahipseniz, A kan grubuna; B antijenine sahipseniz B kan grubuna sahipsiniz demektir. Hem A hem de B antijenine sahipseniz, AB kan grubuna sahip olursunuz. Eğer antijeniniz yoksa, kan grubu 0 (sıfır) olur.

Rh faktörü

Kırmızı kan hücrelerinde "Rh antijeni" varsa, pozitif bir kan grubuna sahipsiniz demektir. Eğer yoksa, negatif bir kan grubunuz var. Örneğin, A antijenine ve Rh faktörüne sahipseniz, kan grubunuz A pozitifdir. B antijenine sahipseniz ancak Rh faktörü yoksa, kan grubunuz B negatiftir. Basit bir kan testi size hangi tipte olduğunuzu söyleyebilir.

En yaygın kan grubu

Dünya genelinde 0 Rh pozitif kan grubu en yaygın olanıdır. Türkiye'de ise son araştırmalara göre halkın yüzde 39'u A Rh pozitif, yüzde 29'u 0 Rh pozitif, yüzde 14'ü B Rh pozitif, yüzde 6'sı A Rh negatif, yüzde 5'i AB Rh pozitif, yüzde 4'ü 0 Rh negatif, yüzde 2'si B Rh negatif, yüzde 1'i de AB Rh negatif kan taşıyor. Eğer AB kan grubuna sahipseniz, diğer kan gruplarına sahip olan insanlara kıyasla daha yüksek kalp hastalığı riski altındasınız. AB grubu aynı zamanda en nadir görülen kan grubudur.

Kan transferi

Kan almaya ihtiyacınız varsa ideal olarak kendi kan grubunuzu almanız gerekir. Ancak acil durumlarda 0 Rh negatif, herhangi bir kan grubu olan herkes tarafından kullanılabilir. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminizin saldırmasına neden olabilecek antijenleri (A, B veya Rh) içermemesidir. AB Rh pozitif kan grubu ise "evrensel alıcılar" olarak bilinir, çünkü kanlarında tüm antijenleri bulunur. Bu kan grubuna sahipseniz, vücudunuz diğer tüm kan tiplerini kabul edecektir.

Kan grubu diyeti

Kan grubu diyetleri özellikle internet ortamında çokça adından söz ettiriyor. Kan grubunuza göre daha kolay kilo veremezsiniz. Bu olayı daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak bunu destekleyecek bilimsel bir kanıt yok. Hiçbir çalışma, belirli gıdaların herhangi bir kan grubu üzerindeki sağlık etkilerini göstermemiştir.

Kan uyuşmazlığı

Annenin kan grubunun RH (-) olduğu ve babanın kan grubunun RH (+) olduğu durumlarda, bebeğin kan grubu RH (+) ise anne ile bebeğin arasındaki kan bağı nedeniyle bebekten anneye geçen kırmızı kan hücreleri belli bir oranı geçtiğinde annenin kanında bu duruma karşı bağışıklık maddeleri olan antikor oluşur. Hem annede hem de bebekte meydana gelebilecek rahatsızlıklar tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Onu bunu bilmem 12-02-2019 11:03:52

Yörük kan gurubu 0 RH +

YORUM YAZ