Kamboçya'nın Türk adası: Koh Rong

Kamboçya'nın Koh Rong Adası'nda işletmelerden tutun da ada ulaşımına kadar hakimiyet Türklerde.

Kamboçya'nın güneybatısında yer alan Koh Rong, ülkenin en büyük ikinci adası olma özelliğine sahip. Koh Rong Adası'na gitmek için öncelikle Türk Hava Yolları'nın seferiyle Phnom Penh şehrine uçmalısınız. Daha sonra körfezde bulunan Sihanoukville kentine gidip oradan da SpeedFerry adı verilen botlarla Koh Rong'a ulaşabilirsiniz.

Türk Adası

Türkler her yerde

Ne alaka diyeceksiniz ama Türkiye'den 7 bin 900 kilometre uzaklıkta olan Koh Rong'da Türk nüfusu oldukça fazla. Türklerin, adanın kurulmasında da büyük payları var. Bu adada işletmelerin bir kısmı Türklere ait, bir kısmında da Türkler çalışıyor. Başka bir deyişle Kamboçya'nın Türk adası. Koh Rong'un elektriğiyle, internetiyle, ada ulaşımıyla da Türkler ilgileniyor.

Koh Rong

Lahmacundan menemene Türk mutfağı

Tabii adada Türkler yaşayınca Koh Rong'a Türk mutfağı da girmiş. Lahmacundan menemene, baklavadan sütlaca derken, bizim mutfak bu adada yer edinmiş durumda.

Kamboçya

Yaşam ucuz

Kamboçya'nın Türk adasında yaşam oldukça ucuz. Günde 10 dolar gibi cüzi bir rakama karnınızı doyurabilirsiniz. Türk lirasının dolar karşısındaki değeri düşünüldüğünde, ilk bakışta size yüksek bir rakam gibi gelse de yurt dışına tatile çıktığınızda, bir yemeği 10 dolarla kapatabiliyorsanız şanslı sayılırsınız.

Yorumlar

YORUM YAZ