Kalp sağlığı açısından alınması gereken önlemler

Uzmanlar kalp rahatsızlığı olanların sıcak havalarda çok daha dikkatli olması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Son günlerde yaşanan aşırı sıcak ve nem; sağlıklı ya da bilinen kalp hastalığı olan bireyler için önemli kardiyak riskler oluşturmakta. Bu iki faktör, vücuttan sıvı ve tuz kaybı, tansiyon dengesizliği, kan akışkanlığında azalma yani pıhtılaşmanın artması ve kolesterolde yükselme gibi sonuçlar ortaya çıkarmakta. Sıcak aynı zamanda kalbin iş yükünü de artırmakta ve ayrıca bu dönemlerde kalp hastalığı nedeniyle ölümlerde artış görülmekte.

Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı

Medicana Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yolcu kalp krizinde ilk yardımın nasıl olması gerektiği ile ilgili şunları kaydetti: "Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, fenalaşma, bayılma gibi şikayetler kalp krzinin en önemli belrtileri olup bu semptomların varlığında hasta sıcak ortamdan uzaklaştırılıp serin (Klimalı ortam değil) bir yere alınmalı ve bir an önce en yakın hastaneye götürülmeli. Eğer hastanın genel durumu çok sıkıntılı ise zaman kaybedilmeden 112 aranmalı"

Kalp sağlığı açısından hangi önlemler alınmalı

- Kıyafet seçimine dikkat edilmeli. Özellikle nem emebilen, açık renkli ve vücudun hava almasını sağlayan kıyafetler tercih edilmeli.

- Özellikle güneşin etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkılmamalı.

- Spor yaparken açık havada güneş altında değil, sabah ya da akşam saatlerinde sıcağın etkisinin azaldığı vakitlerde, ağır ve yorucu olmayan ve de aralıklı dinlenmelerin eşlik ettiği aktiviteler yapılmalı.

- Vücut nem ve sıcakla aşırı su ve tuz kaybettiği için mutlaka su tüketimi artırılmalı.

- Beslenmeye dikkat edilmeli, ağır yemekler yerine hafif sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli.

- Özellikle kalp krizini tetikleyen sigara ve kafein gibi etkenlerden mutlaka uzak durulmalı.

- Deniz ya da havuza girerken güneşin direk etkisinden korunmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli.

Yorumlar

YORUM YAZ