Kalp dostu egzersizler

Doç. Dr. Defne Kaya egzersizlerin sayısız yararını belirterek kalbinizle dost olan egzersizlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, Düzenli egzersizin sayısız yararı olduğunu belirten uzmanlar, bazı önemli noktalara dikkat çekiyor.

Egzersiz günleri arasında birer gün vücuda toparlanma için fırsat verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, "Doğru ve kalp dostu egzersiz reçetesi hayat kurtarıcıdır. Haftanın 3 ya da 4 günü en az 30 dakikalık orta seviyeli aerobik egzersizler kalbinizle dosttur” uyarısında bulundu.

Kalp dostu egzersizler

Yürümek

- Eğlenceli, güvenli, ucuz ve yoğun iş temposunda bile gerçekleştirilebilecek bir egzersizdir. Yürümek, büyük kas gruplarınızı düzenli ve ritmik olarak çalıştıran harika bir aerobik egzersizdir.

Bisiklete binmek

- Büyük kas gruplarını çalıştıran harika bir aerobik egzersizdir. Diz ağrınız varsa seleyi yükseltebilirsiniz.

Yüzmek

- Haftada 2-3 saat yüzmek ideal bir öneridir. Kemik ve eklemlere az yük bindirdiği için obez ve eklem problemi olan kişiler için harika bir aerobik egzersiz seçeneğidir. Su içinde yapılan aerobik egzersizler de size yüzmeyi ve egzersizi sevdirebilir.

Eliptik bisiklet kullanmak

- Hem kolları hem de bacakları çalıştırır. Eliptik bacak hareketi koşmayı taklit ettiği için koşuya hazırlayıcı güzel bir aerobik egzersiz önerisidir. Aynı zamanda ritmik kol hareketleri gövde ve omuzlara kan akımını da sağlayacaktır.

Dans etmek

- Motive edici müzik, iyi bir ayakkabı sağlandığında ritmik hareketleri içeren dans ile kalp atım hızınızı dakikada 120 ila 135 atıma kadar çıkarabilirsiniz.

Tai Chi

- Sadece uzak doğuluların değil artık tüm dünyanın gözdesi olan bu hem derin nefes teknikleri ve yavaş ritmik özellikleri nedeniyle hareketli meditasyon sağlayan hem de aerobik özellikleri içeren harika egzersiz aynı zamanda iyi bir denge artırıcıdır.

Yorumlar

Murat 23-01-2016 11:33:44

Namazlan sporun yeri ayri.

faruk gence 23-01-2016 11:29:32

günde 25 dakika normal tempolu yürüyüşü tercih et...haftada 5 gün ..

name 23-01-2016 08:17:28

bur haberde ilk sırada bence NAMAZ KILMAK olmalıydı

bel fıtığı 22-01-2016 20:18:05

ben hafteda iki gün birer saat yüzüyorum hergün en az beşbin adım bu bazen onbini geçiyor yürüyorum nasıl iyi değilmi

YORUM YAZ