Kalp ameliyatı olmadan önce Covid-19 aşıları tamamlanmalı

Abone Ol 

Pandemi dönemiyle birlikte kronik rahatsızlıkların ya da uygulanan tedavilerin planlaması koronavirüse göre şekilleniyor. Kişinin virüsü geçirip geçirmemiş olması, aşı uygulamasına dahil olması, aşı olduysa kaç doz olduğu tedavinin en önemli belirleyici faktörleri haline geldi.

Özellikle kronik rahatsızlığı olanların ameliyat durumu halinde aşı olarak antikor üretmeleri tedaviyi doğrudan etkiliyor. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden, kalp ameliyatlarından önce koronavirüs aşılarının tamamlanması gerektiğini tavsiye ederek önemli uyarılarda bulundu.

Kalp ameliyatı olmadan önce Covid-19 aşıları tamamlanmalı #1

Planlamalar Kovid-19'a göre yapılıyor

Prof. Dr. Güden, ameliyat planlanmadan önce hastalara ilk olarak Kovid-19 geçirip geçirmediğinin sorulduğunu belirterek, “Eğer 3 ay içinde hasta koronavirüs geçirdiyse ameliyatı erteliyoruz. Mesela hiç akciğer tutulumu olmayan, aşı yaptırmış, koronavirüsü nezle veya grip gibi atlatmışsa o zaman ameliyat için 1 ay bekliyoruz. Ama akciğer tutulumu olanlarda ki bunları da tomografide görüyoruz, en az 3 ay bekliyoruz. Tabii 3 ay bekleyemeyecek olan, kardiyolojik açıdan hayati riski bulunan hastalarda tüm tedbirleri alarak ona göre ameliyat ediyoruz.” dedi.

Kalp ameliyatı olmadan önce Covid-19 aşıları tamamlanmalı #2

“Aeliyattan 1 ay sonra ikinci doz uygulanabilir”

Prof. Dr. Güden, koronavirüs aşılarıyla ilgili de şöyle konuştu: “Ameliyat olan hastalarımızın içinde aşı olamayacak çok az kişi var. Bunların da çok özellikli durumları olması gerekiyor ki onda da kardiyolojiye gidip, kalp yönünden başka bir şey var mı baktırıyoruz. Yoksa biz ameliyat ettiğimiz tüm hastalara, Sağlık Bakanlığı’nın da direktifleri doğrultusunda aşı olmalarını tavsiye ediyoruz. Eğer hastalar aşı olmadıysa ameliyattan en az 1 ay önce veya ameliyattan en az 1 ay sonra aşı olmalarını istiyoruz. Bazı hastalar ilk dozu olduktan sonra ameliyat oluyor, böyle bir durumda ikinci doz için ameliyattan 1 ay sonrasının daha uygun olduğunu söylüyoruz. Bazen de ameliyatı bekleyebilecek hastaları, 2 dozu tamamlandıktan bir ay sonra ameliyat ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu