Kaliteli bir yaşam için her gün bu 15 maddeyi uygulayın

Her gün yapabileceğiniz bu 15 şey sayesinde hem beyin egzersizi yapıp hem de kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Hayat hepimizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak yıpratıyor. Birçok kişi de bu durumdan kurtulmak için beyin egzersizleri yapmak istiyor ancak buna ayıracak zaman ya da bütçe bulamamaktan şikayet ediyor.

Siz de onlardan birisi iseniz, her gün yapabileceğiniz bu 15 ufak şeylerin listesine bir göz atın:

Yaratıcı bir hobi edinin

Her gün bir şey yapıyor olmak, fark etmeden, daha fazla bilgi edinmeniz için yardımcı olacaktır. Örgü örmek, koşmak, nota okumak eğlenceli ve ucuz hobiler için bazı örneklerdir ve beyninizi çalıştırmanız için oldukça faydalıdır.

İnternetten haberleri takip edin ya da gazete okuyun

Güncel olayları kontrol etmek, dünyanın ve içinde yaşadığınız toplumun daha çok farkında olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca daha sonra başkaları ile tartışmak için eğitimli ve iyi biçimlendirilmiş görüşler oluşturmak için de faydalıdır.

Yapılacaklar listesi oluşturmaya başlayın

Uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi listelediğiniz farklı dokümanlar oluşturun. Bu sizin önceliklerinizi belirlemenizde faydalı olur ve hedeflerinize ulaşmanız için atacağınız ilk gerçekçi adımdır.

Ve bir de 'yaptıklarım' listesi

Bu sene elde ettiğiniz başarıların bir listesini yazın. Motivasyonunuzu artırması için küçük büyük her türlü başarınızı bu listeye ekleyin.

Bir kitaptan bir bölüm okuyun

Her gün bir bölüm kitap okumaya çalışın. Çoğu insan kitap okuyacak zamanı olmadığını iddia eder ama aslında pek çok seçenekleri vardır; iş- ev arasında yolda, öğle arasında ya da akşamları internette dolaşmak yerine kitap okumaya zaman ayrılabilir. Üstelik ne okuduğunuz da sandığınız kadar önemli değildir. Kurgusal kitaplar başka bir bakış açısıyla görmek için yardımcı ve daha analitik olabilir; kurgu olmayan tarihi ya da biyografik bir kitap ise size pek çok yeni şey öğretir.

Her gün beş farklı fikir oluşturun

Yaratıcı olun, her gün! Günlük problemlerinizi çözmekten, komik kitap ve film adları bulmaya, aklınıza gelen fikirleri verimli şekilde değerlendirmeyi bilin.

Sorularınıza cevaplar bulun

Penguenlerin dizleri var mıdır? Sorular ne kadar tuhaf olursa olsun, aklınıza gelen her sorunun cevabını bulmak için çaba harcayın. Bu sizin pek çok farklı alanda bilgi biriktirmenize yarayacak ve genel kültürünüzü donatacaktır.

Fikirlerinizi başkaları ile paylaşın

Başkalarıyla münazara size birbirinizin bilgisine bilgi eklerken fikirlerinizi analiz etme şansı da verir. Paylaşmak ayrıca tutarlı ve akıllıca fikirlerinizi ifade etmeyi öğrenmenize yardımcı olur.

Farklı zihniyetleri deneyin

Zaten hakkında bir fikriniz olan konuyu ele alın ve ona diğer yönden bakmaya çalışın. Bu sizin daha açık fikirli ve meraklı olmanızı sağlayacaktır ve gündelik olayları da genelin dışında düşünebilmenizi.

Yapmaktan vazgeçmeniz gereken şeyleri listeleyin

Bir hafta boyunca her gün ertelediğiniz şeylere odaklanın ve sonuçları yazmaya çalışın. Ertelediğiniz şeyler yerine neler yaptığınızı gözlemleyin ya da yaptığınızda yavan gelen şeyleri. Bu sizin kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanızı ve nelerden vazgeçmeniz gerektiğini belirginleştirecektir ve dolayısı ile günlerinizi daha verimli yaşamanızı sağlayacaktır.

İlginç paylaşımlara imza atın

Eğer sosyal medyada zaman geçirmeyi seviyorsanız, paylaşımlarınızı daha ilginç ve bilgiye dayanır kılın. Facebook ve Twitter'da bilim ve politika üzerine son gelişmeleri paylaşan grupları takip ederek, ilginizi çekecek ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak haberleri bulun.

İlginç insanlarla konuşun

Etrafınız, farkında olmasanız da, ilginç insanlarla dolu; aile bireylerinden patronunuza, müdavimi olduğunuz kafede çalışan garsona kadar… İnsanlar genellikle yabancılardan daha fazla şey öğrenirler.

Keşfedin

Eğer dünyayı keşfetmeye gücünüz yoksa işe şehrinizi paylaşmakla da başlayabilirsiniz. Normalde yapmayacağınız şeyler yapın, bilmediğiniz bir semti keşfetmek ya da bir opera gecesine katılmak gibi… Yeni deneyimler size keşfedecek yeni bilgiler sunar, maceraya atılın ve öğrenin!

Eğitici videolar izleyin

Youtube pek çok konu hakkında pek çok eğitici video ile dolu, neden bundan faydalanmayasınız ki? Popüler videolarla zaman kaybetmek yerine, size yeni bilgiler katacak ve farklı konularda donanım kazandıracak video araştırmalarına girin. Öğrenecek şeylerin sonu yok ve elinizin altındaki sonsuz kaynaktan faydalanmamak sadece sizin ayıbınız olur.

Korkutucu bir şey yapın

Konfor alanından çıkmaya korkan insanlar kendilerini sınırlar. Topluluk içinde konuşmaktan, hiç tatmadığınız bir yemeği denemeye, her gün yeni bir deneyim yaşamak için hevesli davranın. Ufak adımlar bir süre sonra koşmanıza sebep olacak ve istediğiniz her şeyi başarabileceğinizi size kanıtlayacaktır.

Yorumlar

talip 19-09-2016 11:46:41

oku

YORUM YAZ