Kalıcı saç düzleştirmenin seçenekleri

Dümdüz saçlara sahip olmak isteyenlere tavsiyeler...

Kimyasal saç düzleştiricileri farklı güç ve formüllerle uygulanabiliyor. Fırça ve fön makinesi yardımıyla düzleşen saçlardan tutun yıkayıp çıktığınızda bile düz olan saçlara sahip olabilirsiniz.

New York'ta bulunan Antonio Prieto Salonu eğitim direktörü Jasellyne Brown'a göre saç düzleştirmek için şu opsiyonlara sahibiz:

-Sodalı ve sodasız düzleştiriciler

-Yapı düzenleyiciler, kıvrımları ve fön makinesiyle geçirilen zamanı azaltıyor ancak saçta hafif dalgalar bırakıyor

-Japon düzleştirmesi, saç tekrar uzayana kadar kalıcı düzleştirme

-Brezilya Keratini tedavileri, saçlardaki nemi defedip saçı düzleştiriyor ve parlatıyor

Düzleştirme işlemi uzun ve değişik kimyasalların kombine edilmesini gerektiren bir süreç olduğundan, işlemin eğitimli bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Koruyucu petrol bazlı krem saç derisi ve saç köklerine uygulanmalı, özellikle hassas ciltlere sahip olanlarda. Vazelinden daha hafif olan bu baz kremi vücut sıcaklığınızla eriyerek cildiniz ve kimyasal arasında koruyucu bir bariyer oluşturuyor.

Unutmayın ki saçlarınızı düzleştirmek hiç çaba gerektirmeyecek hale gelse bile, düzleştirilmiş saçlara bakmak o kadar da kolay bir iş değil. Kimyasallarla düzleştirilmiş bir saç haftalık bakımlarla nemlendirilmeye ve güçlendirilmeye muhtaçtır. Ayrıca şekil vermek için aşırı ısı vermemek gerekir, bu uygulamalar saçlarınızı çok zayıf hale getirebilir.

Yaklaşık altı ay içerisinde uzayan saçlar köklerden kendini göstermeye başladığında işi kendi elinize almaya çalışmayın. Bunun yerine ufak bir rötuş için kuaförünüzü ziyaret edin.

Geçtiğimiz yıllarda, Brezilya Keratini Tedavisi neredeyse bir sosyal zorunluluktu. Kadınlar sonuçlardan çok memnun olsalar da kaynaklarımız bize bu muhteşem düzleştiricinin bahsedildiği kadar sağlıklı bir şey olmadığını söylüyor. Keratin ve formaldehit içeren formülün uygulanması kabarıklık ve dalgalanmaları giderirken sürekli nemlendirme gerektiriyor.

Bu tedavinin etkinliğini bir anda yok sayacak değiliz ancak sağlığınıza verebileceği bazı zararları yazmakta fayda var. Bu tedaviyi uygulamaktan vazgeçen Scott & Co.'nun sahibi Scott Aronesty "Tedavide formaldehit kullanılıyor, kısaca bir toksin soluyorsunuz,” diyor. "Formaldehit'in uzun dönemde vereceği zararlardan kaçındıkları için bu uygulamayı bırakan salonları duyuyoruz sürekli,” diye devam ediyor. Formüldeki formaldehit oranı 0.02 den- ki bu güvenli olan tek oran- yüzde 30 dolaylarına kadar çıkabiliyor (karaborsada daha yüksek oranlı formüller bulmak mümkün). Bu tedavi kötülendikçe, kopyası uygulamalar hızla türüyor olsa da, Aronesty şu sözlerle noktayı koyuyor "Bu formüllerin tehlikeli olmadığını söyleyen bir çok kişi var, ancak bundan nasıl emin olabiliriz?”

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :