“Kalıcı makyaj yaptırayım derken cilt kanseri olmayın”

Kalıcı makyaj yaptırmak isteyen kadınlar, sağlık açısından birçok araştırma yapıyor. Sizde kalıcı makyaj hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! İşte tüm detaylarıyla kalıcı makyaj...

Abone Ol 

Son zamanların trend güzellik uygulaması olan kalıcı makyaj konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Sağlıksal açıdan gerekli kriterler sağlanmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabilecek makyaj için, güzellik merkezlerinde kullanılan boyalar ve iğnelerde dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Makyajının her zaman taze görünmesini isteyen ve yoğun iş temposunda makyaj yapmaya zaman bulamayan kadınların ilk tercihleri arasında kalıcı makyaj yer alıyor.  Bu sebeple de kalıcı makyaj, kaş, dudak ve eyeliner işlemleri yaptıran kadınların, güzellik merkezlerde kullanılan boya ve iğnelerde dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Cilt uzmanı Ahmet Akın, kalıcı makyaj konusunda uyardı. Gerekli kriterler sağlanmadığı takdirde sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilecek makyaj hakkında bilgilendiren Akın, merkezlerde kullanılan boyalar ve iğnelerde dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

Bu kapsamda, Cilt uzmanı Akın, kalıcı makyaj yaptıracak kişileri iki konuda uyardı:

1) Sentetik kalıcı makyaj cilt kanserine yol açabilir

Kalıcı Makyaj Nedir? - Heraderma

Sentetik kalıcı makyaj boyalarının kalıcılığının az ve içerdiği tehlikeli maddeler sebebiyle de cilt kanserine yol açabilir.

Seçilen makyaj boyalarında yüz bölgesi için özel olarak tasarlanması çok önemlidir. Özellikle koku, katkı maddeleri ve ağır metaller içermemesi gerekmektedir. Bu tür sentetik kalıcı makyaj boyalarının hem kalıcılığı azdır hem de içerdiği tehlikeli maddeler sebebiyle zamanla cilt kanserine de yol açabilmektedir.

Kalıcı makyaj boyaları seçerken kesinlikle saf, organik ve su bazlı kalıcı makyaj boyalarının kullanılması gerekir. Pigment seçiminizde uluslararası dermatoloji laboratuvarlarından onay almış içeriklere ve belgelere sahip markaları tercih etmelisiniz. Micro pigmentasyon uygulaması olan bu işlemlerde kişiye özel tek kullanımlık steril iğneler dışında herhangi bir iğne kullanılmamasına özenle dikkat edilmelidir.

2) Aldığınız hizmetin kaliteli bir merkezden alınması çok önemli

Kalıcı Makyaj Nedir ?

Kalıcı makyajlarda ağır metal içeren boyalara da dikkat edilmesi gerektiğini ve kullanılan malzemelerin alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kaliteli bir merkezden bu hizmetin alınması çok önemlidir. Çünkü ağır metal içeren boyaların kullanıldığı yerlerde alerjik reaksiyonların oluşması mümkündür.

Ayrıca bu boyaların rengi zamanla değişime uğramaktadır. Makyajının her daim taze olmasını isteyenler için kalıcı makyaj ideal bir seçim olsa da kullanılan malzemelere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada kalıcı makyaj uygulamasında tercih edilen ürünlerin de kaliteli olması şarttır.

Uygulanacak kalıcı makyaj pigmentlerinin uluslararası onaylı ve kaliteli olması büyük önem taşımaktadır. Uygulayıcılar ucuz ve yeterli dermatolojik belgeleri olamayan boyalardan uzak durmalıdır. Ayrıca bu işlemlerde steril bir iğne aracılığıyla doku altına boya enjekte edilmektedir. Bu sebeple her şey hijyenik olmak zorundadır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları yaşamak mümkün.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu