Kafa dengini bulma sitesi

YouLike hayatınıza girmesini isteyebileceğiniz ama tanımadığınız insanlara ulaşmanızı sağlayacak

1 milyarı geçen kullanıcı sayısıyla dünya genelinde 10 trilyon dolar ekonomik hacme sahip sosyal ağlara, bir yenisi Türkiye'den eklendi. Tanıdıklarla iletişim kurmayı sağlayan sosyal ağlardan sıyrılan YouLike, aynı karakterdeki kişilere öneriler sunuyor. Yayına yeni açılan sitenin şimdiden 13 bin üyesi var. YouLike'ın kurucusu Ersan Özer, amaçlarının New York'tan dünyaya yayılmak olduğunu söylüyor.

YouLike ne yapacak? 'Türk Facebook' diye tanımlamak doğru olur mu?
Facebook, hayatımızdaki kişilerle ilişkilerimizi düzenledi. YouLike hayatınıza girmesini isteyebileceğiniz ama tanımadığınız insanlara ulaşmanızı sağlayacak. Özellikle seyrek zevkleri olan insanları, "liked mined" yani kafa dengi insanları biraraya getirecek.

Diğer sosyal ağlardan farkı ne?
Bu daha çok bir karşılaştırma sitesi. Rafting yapabileceğin, caz konuşabileceğin birilerini arayacağın bir site. YouLike'ın bütün hikâyesi şu: İki kişinin profiline girdiğinizde sizi karşılaştıran bir tablo, ona göre de önerilerde bulunuyor.

'300 YALAN SÖYLEMEK ZORDUR'

Sistem nasıl işliyor?
Üye olduktan sonra soruları yanıtlıyorsunuz. Yanıtlara göre ilgi alanları karşılaştırılarak öneri paneli oluşturuluyor. Bu panelde yeni tanışacakların birlikte neler yapabilecekleri organize ediliyor. Konuşacakları konu, gidecekleri yer gibi...

Soru skalası çok geniş. Nelere dikkat ediyorsunuz hazırlarken?
İki kişi arasındaki farkı ortaya koyabilecek sorular olması önemli. Kullanıcıların arasındaki uyumu hesaplarken hoşlanmadıkları şeyler daha yüksek oranlarda etkili. Seyrek zevkler de daha yüksek katsayı veriyor. Mesela tuzda balık sevmesi gibi.

Dünya devi Google da sosyal ağ işine girdi ama başarısız oldu. Öngörünüz ne?
Tutup tutmayacağını şimdi söyleyemem. Şehre özel arkadaşlık sitelerini kurduğumuzda siberalem ve onun gibi 1999 tane site vardı. Yaptığımız işe güvendik ve lider siteden sonra ikinci gelen site olduk. YouLike'da öyle olacak. Bizim için zor olan kısım soruların sıkıcı bulunması, yanıtlanmaması olasılığıydı. Ama bu olmadı. Toplam 3000 soru var. Genel ortalama 300 ve tüm soruları yanıtlamış bir sürü insan var. Yalan söyleme ihtimalleri de çok düşük. 30 yalan söylersin ama 300 tane yalan söylemek çok zordur.

Almanya'da Facebook ders olacak. Türkiye'de de gerekli mi böyle bir eğitim?
Doğru buluyorum. Geçmişin şekerle kandırılan çocukları şimdi daha kontrolsüz biçimde sosyal medyada kandırılıyor. İnternet güvenliği eğitimi de verilmeli.

Sitede, hakkınızda bilgi sahibi olunabilmesi için sorulara verilen yanıtlardaki bazı en'ler...

En sevilen takımlar: 1.Galatasaray 2.Beşiktaş 3.Fenerbahçe 4.Trabzon

En sevilen diziler: 1.Behzat Ç. 2.Kuzey Güney 3.Muhteşem Yüzyıl

En sevilen komedyenler: 1.Cem Yılmaz 2.Ata Demirer 3.Okan Bayülgen 4.Beyaz 5.Şahan Gökbakar

Yorumlar

YORUM YAZ