Kadınları ve erkekleri farklı etkileyen 8 hastalık

Kadınlar ve erkekler benzer semptomlara sahip aynı hastalıklara sahip olsalar da, bazı hastalıklar farklı şekilde etkileyebiliyor...

Birçok hastalık, kadınlar ve erkeklerde aynı belirtileri gösterse de bazı hastalıklar farklı seyredebilir. Kadınlar bazen daha fazla semptom hissedebilir veya bazı hastalıklar erkekleri daha ciddi şekilde etkileyebilir.

Kadınları ve erkekleri farklı şekillerde etkileyen 8 hastalığı sizin için derledik.

1. Saç dökülmesi

Erkeklerin yayşları ilerledikçe saçlarını kaybetme olasılığı kadınlardan daha yüksektir. Erkekler saçlarını hızla kaybedebilirler. Ayrıca büyük bir saçsız noktaya sahip oldukları noktaya kadar saçlarını kaybedebilirler. Bu, erkeklerin testosteron hormonu düzeylerinin saçları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olması nedeniyle olur. Testosteron, saçın daha kısa ve incelmesine yardımcı olan bir hormon olan dihidrotestosterona dönüştürülür.

Erkeklerin saç dökülmesi 20'li yaşlarında başlayabilir. Kadınlarda, saç dökülmeleri genellikle 50'li veya 60'lı yaşlarında görülür. Ayrıca kadınların saç dökülmesininaltında bir ahstalık yoksa, genelde fark edilmez.

2. Akne

Hormon seviyeleri bozulduğundan kadınlar regl dönemlerinde ve menopozda daha fazla akne problemi yaşarlar. Her iki cinsiyet de çocukluktan yetişkinliğe kadar akneye sahip olabilir, ancak akneden sorumlu yağlı madde olan sebum, erkeklerde daha fazla üretildiği için, akne problemi erkeklerde genellikle daha uzun sürer.

3. Multipl Skleroz

Multipl Skleroz, kadınlarda erkeklerden 2 ila 3 kat daha yaygındır. Bununla birlikte, erkeklerde genellikle kadınlardan daha şiddetlidir. Primer multipl skleroz ( PPMS ) olarak bilinen ilerleyici formu söz konusu olduğunda, erkek sayısının kadınlardan daha yüksek olabileceği görülmektedir.

4. Osteoporoz

Kadınların osteoporoz geliştirme olasılığı erkeklerden 4 kat daha fazladır. Durum çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Bunun nedeni, kadınların kemiklerinin daha hafif ve daha ince olmasıdır.

5. İnme

Erkeklerden yaklaşık 55.000 daha fazla kadın felç geçirir. Her yıl erkeklerden daha fazla kadın felç geçiriyor. Erkekler ve kadınlar aynı inme semptomlarını hissetse de, kadınlar ayrıca nefes almada zorluk, halüsinasyonlar, bayılma, kusma, nöbetler ve hıçkırık gibi ek ve farklı belirtiler de hissedebilirler.

6. Kalp krizi

Hem erkekler hem de kadınlar kalp krizi geçirirken göğsünde oturan bir fil varmış gibi hissettiren göğüs baskısı yaşayabilirler. Bununla birlikte, kadınlar bu göğüs baskısını hissetmeden kalp krizi geçirebilir. Bunun yerine, alt göğüste veya üst karın bölgesinde baskı veya ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma ve aşırı yorgunluk hissedebilirler.

7. Depresyon ve anksiyete

Kadınlar erkeklerden daha sık depresyon ve anksiyete yaşarlar. Çünkü kadınlar, genellikle erkeklerin yapmadığı şeyleri tecrübe ederler, örneğin; cinsiyete dayalı ayrımcılık, sosyo-ekonomik dezavantajlar, gelir eşitsizliği ve ikincil bir sosyal statü.

Buna ek olarak, kadınlarda, erkeklerin asla yaşamayacakları depresyon türleri de vardır. Örneğin, hamilelik sırasındaki duygu değişimi, doğum sonrası dönem, perimenopoz ve adet döngüsü.

8. İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır, çünkü kadın üretrası daha kısadır ve bakteriler daha kısa bir mesafe kat etmek zorundadır. Öte yandan, enfeksiyon erkeklerde daha karmaşıktır, çünkü enfeksiyonlar genellikle bakterilerden ziyade idrar akışının bloğu ile ilgilidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ